banner15

Peşmerge'den Sincar'a büyük operasyon

7 bin 500 kişilik Peşmerge gücü koalisyon güçlerinin hava desteği ile Sincar'n IŞİD'den alınması için operasyon yaptı

Peşmerge'den Sincar'a büyük operasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge gücü, Musul'un Sincar (Şengal) ilçesini IŞİD'den geri almak için geniş çaplı bir operasyona başladı. 

IŞİD'i, Sincar ilçe merkezinden temizlemek amacıyla düzenlenen operasyona 7 bin 500 Peşmergenin katıldığı belirtildi. Koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da hava saldırısıyla Peşmerge güçlerine destek veriyor. Operasyon kapsamında IŞİD mensuplarının bulunduğu ilçe merkezi havadan ve karadan bombalanıyor. Sincar'ın yanı sıra Telafer'in de hava saldırısıyla bombalandığı ifade edildi. 

Bu arada IKBY Dışilişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami, operasyonun bölgede bulunan Mesut Barzani komutanlığında yürütüldüğünü ve "iyi bir ilerleme kaydedildiğini" açıkladı. 

Musul'un merkezinin 120 kilometre batısında bulunan Sincar ilçesi 3 Ağustos 2014'te IŞİD'in eline geçmiş, bunun üzerine bölgedeki binlerce Yezidi Kürt, evlerini terk ederek Sincar Dağı'na sığınmıştı. Daha sonra Peşmergenin açtığı güvenlik koridorundan dağda mahsur kalanlar kurtarılmıştı. Sincar Dağı, IŞİD'den alınsa da ilçe merkezi hala IŞİD'in kontrolünde bulunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 08:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35