banner39

Petrol uzmanı Yergin'e göre Irak'ta durum

Enerji uzmanı Daniel Yergin, IŞİD'in Irak'ta ilerlemesinin ve Irak'taki petrol krizinin Türkiye dahil olmak üzere tüm bölgenin enerji politikalarında değişikliklere neden olacağını söyledi

Irak 19.06.2014, 14:36 19.06.2014, 14:36
Petrol uzmanı Yergin'e göre Irak'ta durum

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pulitzer ödülü sahibi petrol uzmanı Daniel Yergin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) sonrası durumun Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne daha fazla otonomi kazandıracağını, Kürt yönetiminin enerji tedarikçisi olarak Türkiye için daha önemli konuma geleceğini söyledi.

“Petrol“ kitabının yazarı Pulitzer ödülü sahibi Yergin, Moskova’da düzenlenen 21. Dünya Petrol Kongresi’nde soruları yanıtladı.

IŞİD eylemlerinin tüm sonuçlarının analiz edilebilmesi için henüz erken olduğunu anlatan Yergin, “Kesin olan bir şey var ki bu durum sadece Türkiye’nin enerji politikalarını değil, bölgedeki tüm ilişkileri de etkileyecektir” dedi.

Yergin, Suriye’deki durumun ardından ortaya çıkan IŞİD probleminin Türkiye için jeopolitik sorun oluşturduğunu belirterek, bölgedeki istikrarın tehlike altında olduğunu vurguladı.

Bölgedeki durumun çok hızlı geliştiğinin ve kaygı verici bir boyut kazandığının altını çizen Yergin, “Bu durum Kürt yönetiminin daha fazla otonomi elde etmesine olanak sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Böylece Kürt bölgesinin, Türkiye ile ilişkisinin de yeniden tanımlanacağını ifade eden Yergin, “Kürt yönetimi, hem doğrudan Türkiye’ye hem de Türkiye üzerinden dünya piyasalara ulaşan bir enerji tedarikçisi olarak Türkiye için daha da önemli bir konuma geliyor” diye konuştu.

Yergin, hali hazırda Kuzey Irak’tan Türkiye’ye petrol akışının sürdüğünü kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?