banner39

Saddam 9 yıl önce yakalanmıştı

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, 13 Aralık 2003 günü Tikrit yakınlarında ABD işgal güçleri tarafından yakalanmıştı

Irak 14.12.2012, 14:44 14.12.2012, 16:00
Saddam 9 yıl önce yakalanmıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

13 Aralık, Saddam Hüseyin'in işgalin ardından yakalandığı günün yıldönümü...

Saddam Hüseyin Abdülmecid el Tikritî fotoğrafları, bundan 10 yıl önce Irak’ın her bir köşesini süslüyordu. 1979’dan 2003’teki Amerikan işgaline kadar süren 24 yıllık iktidarı boyunca Irak halkını o idare etti. İran'daki İslam devriminin, ülkesindeki Şii nüfus üzerinde etki meydana getirmesinden endişe ediyordu. Şattülarab suyolunun statüsünü bahane ederek İran’a savaş açtı. Batı’nın desteği de arkasındaydı, hatta savaşın sonunda Arap dünyasının liderliğini Mısır’dan devralmayı hayal ediyordu.

Ancak İran ile yapılan ve 8 sene süren savaşın kazananı olmadı. Bu acı savaş binlerce kişinin hayatına mal oldu. Kendi halkına yaşattığı acılarsa, düşmana yaşattıklarından çok daha büyüktü. Halepçe’de kullandığı kimyasal gazlar 3 saatte 6 binden fazla kişiyi öldürdü. Etkileri bugün bile süren kimyasal gazlara bağlı sebepler yüzünden ölenlerin sayısı sonraki yıllarda 50 bine yaklaştı. Savaş 1988’de imzalanan ateşkes ile son buldu ama Saddam Hüseyin ülkesini yeniden savaşa sokmak için fazla beklemedi. 8 yılın ağır faturasına çare olarak Kuveyt’teki petrol kuyularını görüyordu.

1990 yılının ağustos ayına işgal ettiği Kuveyt’ten Birleşmiş Milletler’in kararlarına rağmen çekilmeyince, Amerikan Ordusu'nun müdahalesine davetiye çıkardı. 6 hafta süren körfez savaşı sonucu Irak ordusu Kuveyt’ten çekildi. Ancak Saddam Hüseyin’in bu hamlesi Amerika birleşik devletleri’nin körfez’deki askerî varlığını arttırmasına da zemin hazırladı. Artık batı ile Saddam Hüseyin arasındaki ipler kopmuştu. Geçmişte Saddam Hüseyin’i silahlandıranlar, 2003 yılında bu kez Irak’ın elinde kitle imha silahları olduğunu iddia ederek işgale girişti. İşgal güçleri Bağdat’a girdiğinde, bir ay öncesine kadar dünyaya meydan okuyan Irak lideri ortalarda görünmedi.

ACI SON

Ünlü Firdevs meydanındaki heykeli devrilirken, Saddam Hüseyin’e de kaçmaktan başka çare kalmamıştı. Devrik lider kaçtı ama uzun süre saklanamadı. 9 yıl önce, memleketi Tikrit yakınlarındaki bir sığınakta ele geçirildi. İşgal kuvvetlerince yargılandı ve 2006 yılının son günlerinde, bir kurban bayramı sabahı asılarak idam edildi.

Bağdat'ın düşmesinin ardından sırra kadem basan Saddam Hüseyin'in izine uzun süre rastlanamadı. Amerikan birlikleri Saddam Hüseyin'in gizlenebileceği noktalara gece baskınları düzenliyor ancak sonuç alamıyordu. Hatta devrik liderin ırak'ı terk etmiş olabileceği iddia ediliyordu. Ancak bu iddiaların hakikat olmadığı çok geçmeden ortaya çıktı. 13 Aralık 2003 günü, bütün dünya, Saddam Hüseyin'in yakalanış görüntülerini şaşkınlık içinde izledi.

Devrik lider doğum yeri Tikrit yakınlarında saklandığı bir çiftlikte Amerikan askerlerince ele geçirildi. Yakalandığında saçı sakalı birbirine karışmış haldeydi. 6 aya yakın bir süre, Baas rejiminin 11 üst seviye idarecisiyle birlikte Bağdat havaalanı yakınlarındaki bir Amerikan üssünde tutuldu ve ardından yeni Irak yönetimine teslim edildi.

Ve aynı günlerde mahkeme önüne çıkarıldı. İnsanlığa karşı suç işlemekten yargılandığı ilk dâvâ, 1982'de Şii kasabası Duceyil'de 148 kişinin öldürüldüğü katliamdı. Ardında Halepçe katliamı ile ilgili davaya geçildi. Ancak Halepçe dâvâsı daha bitmeden Duceyil'de işlenen suçlar yüzünden idama mahkûm edildi.

 "Kurşuna dizilerek infaz edilme" isteği reddedildi ve 2006 yılının son günlerinde, bir kurban bayramı sabahı idam edildi. İdamın bir bayram sabahı gerçekleşmesi kamuoyunda çeşitli tepkilere yol açtı. Ancak işgal kuvvetleri bu reaksiyonu umursamadı ve Saddam Hüseyin'in cenazesi, idamının ertesi günü, doğum yeri Tikrit'te defnedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?