banner39

Saddam'ın Yakalanış Hikayesi

Lübnan asıllı ABD askeri Saddam'ın yakalanış hikayesinin uydurma olduğunu söyledi

Irak 06.07.2018, 09:30 13.12.2018, 17:20
Saddam'ın Yakalanış Hikayesi

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in yakalanması için düzenlenen operasyona katılan eski bir Amerikan deniz piyadesi, "Saddam'ın yakalanmasıyla ilgili kamuoyuna açıklanan hikayenin tamamen 'düzmece' olduğunu" söyledi.

Lübnan kökenli eski Deniz Piyade Çavuşu Nedim Ebu Rabeh, Suudi Arabistan'da yayımlanan El Medine gazetesine yaptığı açıklamada, Saddam Hüseyin'in aslında Amerikan Kara Kuvvetleri'nin açıkladığı gibi bir gün sonra değil, 12 Aralık 2003 Cuma günü yakalandığını belirtti. "Saddam'ı 3 gündür Tikrit yakınlarındaki Dur bölgesinde arayan 8'i Arap kökenli 20 kişilik bir birlikte görev yapıyordum. Onu, anlatıldığı gibi bir delikte değil, küçük bir köyde mazbut bir evde bulduk'' diyen Ebu Rabeh, ''Saddam Hüseyin'i sert bir direnişin ardından ele geçirdiklerini, hatta Sudan kökenli bir deniz piyadesinin çatışmada hayatını kaybettiğini'' anlattı.

Eski Amerikan askeri, çatışma sırasında Saddam'ın ikinci katta bir pencereden ateş ettiğini, sonra ona Arapça ''Teslim ol... Direnmen yersiz'' diye bağırdıklarını kaydetti. Kendisiyle Lübnan'da röportaj yapılan Ebu Rabeh, "daha sonra bir askeri ekibin Saddam'ın bir delikte yakalandığı hikayesini uydurduğunu" söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?