banner39

Saddam'ın türbesine kapatma emri

Irak hükümeti, idam edilen devrik lider Saddam Hüseyin'in türbesinin kapatılmasını istedi.

Irak 29.03.2012, 00:06 29.03.2012, 07:11
Saddam'ın türbesine kapatma emri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak hükümetinin, devrik lider Saddam Hüseyin'in türbesinin kapatılmasını istediği bildirildi.

El Arabiya'nın haberine göre, Saddam Hüseyin'in aşireti Elbu Nasır'ın lideri Hasan El Nada, devrik liderin defnedildiği memleketi Tikrit'in Avca köyünün bağlı olduğu Selahaddin vilayeti emniyetinden bir mektup aldığını söyledi.

El Nada, İçişleri Bakanlığı'ndan gönderilen mektupta, Saddam Hüseyin'in türbesinin kapatılması talimatının yer aldığını belirtti.

Aşiret lideri, Selahaddin Valisi ve İl Meclisi Başkanı'nın meselenin çözümü için arabulucu olduğunu, merkezi hükümetle temasa geçerek talimatın iptal edilmesini istediklerini bildirdi.

El Nada, talimatın nedeninin, türbeye ziyaretçi sayısındaki artışın hükümete Saddam Hüseyin'e desteğin büyümesinden endişe ettirmesi olabileceğini ifade etti.

Hasan El Nada, hükümetle ihtilafa düşmemek için türbenin yanında devrik liderin eşyasının sergilendiği bölümü bir sonraki emre kadar kapatmayı kabul ettiklerini, ancak türbenin kapatılması talimatının tuhaf olduğunu söyledi.

Irak kabinesi, 2009 yılında aldığı bir kararla, insanlığa karşı suç işlemekten 2006 yılında idam edilen Saddam Hüseyin'in mezarına ziyaretleri resmen yasaklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?