banner39

Saddam'ın yardımcısı ortaya çıktı

Saddamın yardımcıların, ABD’nin çıkarttığı iskambil kağıtlarında "Sinek Papazı" olan El Duri yayımlanan videosunda, Irak hükümetine yönelik eleştirilerde bulundu

Irak 08.04.2012, 11:39 08.04.2012, 12:59
Saddam'ın yardımcısı ortaya çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in kaçak yardımcısı İzzet İbrahim El Duri'nin internette bir videosu ortaya çıktı.

Saddam'ın Baas Partisi ile bağlantılı bir internet sitesinde yayımlanan videoda, El Duri olarak tanıtılan kişi, Irak hükümetini eleştiriyor.

Videoda, fiziksel olarak Saddam'ın kaçak yardımcısı El Duri'ye çarpıcı biçimde benzeyen kişi, ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgal etmesinin üzerinden 9 yıl geçtiğini hatırlatarak, komşu İran'ın, Başbakan Nuri El Maliki liderliğindeki Irak hükümetinin işlerine karıştığını savundu.

Gözlük taktığı ve yeşil askeri üniforma giydiği görülen El Duri, bir saat süren konuşmasında, "Herkes, her gün yankılanan ve bu ülkeyi tehdit eden tehlikenin seslerini duyuyor" dedi.

El Duri, Maliki'nin liderliğindeki Dava Partisi'nin, "Irak'ı Şii başkenti ilan ettiğini ve tüm Arap liderlerinden bu gerçeğe teslim olmalarını istediğini" söyledi.

Geçmişte birkaç kez öldüğü ya da yakalandığı haberleri çıkan El Duri'nin nerede olduğu bilinmiyor.

Irak'ta Saddam sonrası dönemde direnişçilerin finanse edilmesinde kilit rol oynadığı sanılan El Duri, ABD ordusunun Saddam rejiminin en çok arananlarını tanımlamak için çıkarttığı iskambil kağıtlarında "Sinek Papazı" idi.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü