Sadr'ın boykot kararının ardından Irak'ta çok sayıda aday seçimden çekildi

Irak'ta yaşananları "halkı ezdirme planı" şeklinde yorumlayan Şii lider Mukteda es-Sadr, "Seçimlere katılmayacağımı ilan ediyorum. Mevcut ve gelecek hükümetten de elimi (desteğimi) çekiyorum" açıklamasında bulunmuştu.

Irak 15.07.2021, 13:11 15.07.2021, 17:22
Sadr'ın boykot kararının ardından Irak'ta çok sayıda aday seçimden çekildi

Irak'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın ekim ayında yapılması planlanan seçimleri boykot kararı sonrası adaylarından bazıları seçim yarışından çekildiğini açıkladı.

Sadr Hareketi mensubu Irak Meclis Başkan Birinci Yardımcısı Hasan el-Kaabi, Sadr'ın aldığı boykot kararına uyarak, seçim yarışından çekildiğini duyurdu.

Kaabi'nin yanı sıra Sadr yanlısı adaylar Hakim Zamili, Gayib Umeyri, Hasan el-İdari, Ali Hüseyin Alvani ve kadın adaylardan Maha el-Duri de ekim ayında yapılması planlanan erken seçim adaylığından çekilme kararı aldı. Sadr'a bağlı adayların ve hükümetteki yetkililerin topluca çekilme kararı da bekleniyor.

Sağlık ve Elektrik Bakanlıklarında üst düzey görevlerde bulunan isimlerin yanı sıra Başbakanlık Genel Sekreterliği koltuğunda oturan Hamid el-Gızzi'nin de Sadr'a bağlı olduğu biliniyor.

Şii lider Sadr, yaptığı basın açıklamasında, "Seçimlere katılmayacağımı ilan ediyorum. Mevcut ve gelecek hükümetten de elimi (desteğimi) çekiyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Ülkede yaşananların "halkı ezdirme planı" olduğunu savunan Sadr, Irak'ın İsrail ile normalleşme iddialarını da eleştirmişti.

Sadr'a bağlı Sairun Koalisyonu, 329 sandalyeli Irak Meclisinde 54 milletvekiliyle birinci parti konumunda bulunuyor.

Irak hükümeti, 10 Ekim'de erken seçimlerin yapılacağını duyurmuştu.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?