banner39

Sadr 'Mehdi Ordusu'nu geri çağırdı

2003 yılında işgal sırasında ABD birliklerine karşı savaşan Sadr'ın kurduğu Mehdi Ordusu Kasım Süleymani saldırısı sonrası yeniden toplanabilir

Irak 03.01.2020, 10:23 03.01.2020, 11:55
Sadr 'Mehdi Ordusu'nu geri çağırdı

Iraklı Şii lider Mukteda el-Sadr İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymaniye'yi öldüren Amerikan saldırısına cevap "Mehdi Ordusu" nun geri dönmesini emretti.

Mehdi Ordusu, 2003 yılında işgal sırasında ABD birliklerine karşı savaştı. Sadr, grubu 2008'de dağıttı.

Mehdi Ordusu, Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr tarafından kurulmuş direniş örgütü. Haziran 2003'te kurulmuş olup hâlâ etkinliğini sürdürmekte olup yaklaşık olarak 60.000 militanı bulunmaktadır.

Mukteda el-Sadr’ın Irak ve bölgesel dengeler açısından ifade ettiği değer nedir?

Mukteda el-Sadr ismi ilk olarak 2003 yılında, Irak’ın Amerikan işgalinde duyuldu. Şii dünyasının önde gelen âlimlerinden Ayetullah Muhammed Sadık Sadr’ın oğlu, Ayetullah Muhammed Bakır Sadr’ın ise damadıdır. “Mehdi Ordusu”nu kurdu ve Amerikan emperyalizmine karşı direniş başlattı. 2008 yılında Mehdi Ordusu’nu tasfiye etmişti.

Mukteda el-Sadr hem Amerika Birleşik Devletleri’nin hem de İran’ın Irak’taki varlığına karşı çıkıyor. Saf bir İran düşmanı olmamakla beraber, Sadr özellikle DAEŞ tehdidi sonrasında gün geçtikçe artan ve yoğunlaşan İran nüfuzunu kabul etmiyor. Sadr ailesinin kökleri Lübnan’a dayansa da, aile fertleri uzun süre Necef’te yaşadı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
Misafir 1 yıl önce
Keşke; Irak halkı ( Bugün için TOPLULUK) LAİK bir yapıya sahip olupta ABD'yi ülkelerinden defedebilseydi. Onların bu hale gelmesi için çok ekmek yemeleri gerek. Ne yazık ki onların Bizim gibi ATATÜRK gibi liderleri PEK YOK.
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?