Sadr: Sünnilerden özür diliyorum

Iraklı Şii lider es Sadr, Şii Maliki hükümetinin zulmüne uğrayan Sünnilerden özür dilediğini açıkladı

Irak 01.05.2013, 17:19 01.05.2013, 17:21
Sadr: Sünnilerden özür diliyorum

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, hükümetin zulmüne baskılara maruz kalan Sünnilerden özür diledi.

Irak'ın Necef kentinde düzenlenen "İslam Birliği'nin Sembolü Fatımatuz'z-Zehra" isimli uluslararası konferansın açılışında konuşan Sadr, "İslam, bütün mezhepleri kucaklar ve biz mezhepler arasında ayrım yapmayız. Sömürgeciliğin senelerdir oluşturmaya çalıştığı parçalanmışlık bizim yöntemimiz olmamalı" dedi.

Müslümanların birleşmesi gerektiğini vurgulayan Sadr sözlerine şöyle devam etti:

"Hiçbirini ayırt etmeksizin söylüyorum mezhep çatışmalarının olduğu İslam ülkelerinden Allah, Rasulü ve Ehl-i Beyt razı değildir. 'Şii Sünninin, Sünni Şiinin düşmanı oldu' bu kabul edilemez. Şiiliğimiz ve Sünniliğimizden önce biz Müslümanız."

Sadr, "Bazıları Saddam Hüseyin'in Sünnileri temsil ettiğini söylüyordu. Kesinlikle bu doğru değil çünkü o terörü temsil ediyor. Saddam güneydeki Şiilere baskı yapmak için Sünni orduyu kullanıyordu. Şimdi de Sünnilere baskı yapmak ve onları öldürmek için Şii ordular kullanılıyor. Sünni hükümet gelirse Şiilerle, Şii hükümet gelirse Sünnilerle savaşıyor. Ben, Şii hükümetin zulmünden dolayı Sünnilerden özür diliyorum ve Sünni olsaydım da Şiilere yapılanlar nedeniyle onlardan özür dilerdim" diye konuştu.

Irak ordusunun geçen ay Havice'de göstericilere müdahalesinde 50 kişi ölmüş, 110 kişi de yaralanmıştı. Bu müdahaleden sonra Irak'ın çeşitli kentlerinde silahlı gruplarla güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda ise 200'e yakın kişi ölmüş, onlarca kişi de yaralanmıştı.

Yorumlar (1)
Naci 11 yıl önce
Güzel sözler ama yetmez,gerçeği değiştirmez.Sunni camianın gönülden desdeklediği İslam İnkilabının meyvesi İran İslam Cumhuriyeti ve Lübnanda zamanında Ümmetin Yüz akı diye baktığı Hizbullah ve Onun lideri Nasrallahın ortaya koydukları başta Suriye ve Irak politikaları ümmeti Muhammedi şoke etti,öyleki daha öncelerinin sığ bir takiyye olduğu asıl amacın şiicilik ve Panpersizim olduğu anlaşıldı.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?