banner15

Sadr'a bağlı silahlı milisler, Samarra'da konuşlandı

Irak'ta Şii lider Mukteda el-Sadr'a bağlı silahlı milisler, Şiilerce kutsal sayılan türbeleri korumak için Samarra'da konuşlandı.

Sadr'a bağlı silahlı milisler, Samarra'da konuşlandı

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr'a bağlı silahlı milisler, Şiilerce kutsal sayılan türbeleri korumak için Samarra kentine gönderildi.

Sadr liderliğindeki El-Ahrar Bloku Milletvekili Hakim ez-Zemili, basına yaptığı açıklamada, "Sayın Sadr tarafından kurulmuş Barış Seriyyeleri, türbelerin yanı sıra cami ve kiliseleri korumak üzere Samarra'da.  Seriyeler, güvenlik güçleri kontrolünde görev yaparak 10 kilometrelik yolun güvenliğini de sağlayacak" dedi.

Bağdat Valisi Ali et-Temimi de yaptığı açıklamada, "Kutsal mezarları korumaya giden güçler için silah, giyim ve yiyecekler temin edildi" ifadesini kullandı.

Bağdat Valisi ve El-Ahrar Bloku milletvekillerinden üst düzey bir heyet eşliğinde başkent Bağdat'tan Samarra'ya giden militanların bin kişi olduğu kaydedildi.

Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr'ın çağrısı üzerine 19 Haziran'da kurulan "Barış Seriyyeleri'ne" mensup üniformalı binlerce kişi, silahlarla Sadr kentindeki Mazfer Meydanı'nda gövde gösterisi yapmıştı. 

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) başını çektiği silahlı gruplar, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil göç etmek zorunda kalmıştı. Ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürerken, Irak ordusu, IŞİD'in başını çektiği silahlı grupların kontrolündeki bölgelere hava saldırıları düzenliyor.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 07:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48