banner15

Seçim galibi Sadr'dan tüm kesimlere sıcak mesaj

Irak'ta genel seçimden birinci çıkan Şii lider Sadr, sosyal medya hesabından mezhepçiliği reddettiğini belirten bir mesaj yayınladı.

Seçim galibi Sadr'dan tüm kesimlere sıcak mesaj

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta genel seçimden birinci çıkan Şii lider Mukteda es-Sadr, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ben Mukteda, aklen Şii'yim, iyi niyetli bir Sünni'yim, güzel kokulu Hristiyan'ım, ilkeli bir Sabi'yim, parlak bir Kürt'üm, ricacı bir Türkmen'im, fani bir Keldani'yim ve fedakar bir Şebek'im." ifadelerini kullandı.

"BENDEN ÖLÜM VE DÜŞMANLARI GERİ GETİRECEK MEZHEPÇİLİK BEKLEMEYİN"

Mukteda es-Sadr, açıklamasının devamında, "Benden ölüm ve düşmanları geri getirecek hiçbir mezhepçilik beklemeyin. Bunun aksine, kapsayıcı bir Irak ittifakına doğru gidiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin nihai sonucuna göre, Sadr'ın desteklediği Sairun Koalisyonu, 329 sandalyeli meclise 54 milletvekili göndererek birinciliği elde etmişti.

HÜKÜMET İTTİFAKI İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Sadr, ikamet ettiği Necef yerine başkent Bağdat'ı seçerek, burada siyasi grup başkanlarıyla hükümet ittifakını görüşüyor.

Başbakan Haydar el-İbadi'nin yanı sıra seçimin ikincisi İran destekli Fetih Koalisyonu lideri Hadi el-Amiri ile de görüşen Sadr, daha sonra Vataniyye Koalisyonu lideri İyad Allavi, Ulusal Hikmet Koalisyonu Ammar el-Hekim ve bazı diğer şahsiyetlerle bir araya geldi.

Kürt parti temsilcileriyle de görüşmesi beklenen Sadr'ın "siyasi çoğunluk" yerine meclise vekil gönderen tüm siyasi katmanları kapsayacak bir hükümet kurulmasını istediği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 11:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48