banner15

Şiiler 'Maliki' dedi ABD sevindi

Mukteda Sadr önce Allavi'ye sonra da Maliki'ye destek verdi; Irak'ta aylardır kurulmayan hükümet konusunda Şiiler uzlaştı

Şiiler 'Maliki' dedi ABD sevindi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ta Şii blok başbakan adaylarının Nuri El Maliki olduğunu duyurdu; bu haber ABD'de sevinçle karşılandı. ABD, Irak'ta hükümet kurma sürecinde sağlanan gelişmeleri "cesaret verici" olarak niteledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, "Iraklı siyasi liderlere, bir hükümet oluşturabilmek için yeterince sağlam bir siyasi koalisyon kurmaları gerektiğini söylediklerini" belirtti.

Crowley, Irak'ın alması gereken önlem şeklinin bu olduğunu ve şu anda bu önlemlerin alınmaya başlanmasını cesaret verici bulduklarını kaydetti. Irak'ta mart ayında yapılan genel seçimin ardından hükümet kurma çalışmaları sürerken, ülkedeki Şii blokların başbakan adayının Nuri El Maliki olduğu bildirilmişti. Başbakan Maliki'nin lideri olduğu Dava Partisi'nden üst düzey bir yetkili, Şii grupların oluşturduğu Ulusal İttifak'ın aday olarak Maliki'yi seçtiğini açıklamıştı. Hukuk Devleti İttifakı ve Şii dini lider Muktada El Sadr'ın yanı sıra Ulusal İttifak'ın küçük gruplarının da adaylığı desteklediği belirtilmişti. Mukteda Sadrn bir süre önce Allavi ile görüşmesinde ona drestek vereceğini açıklamıştı. Sadr7ın fikrini kimin değiştirdiği bilinmiyor.

2007'den bu yana İran'da yaşayan El Sadr, Maliki'nin iktidarda kalmasına karşı çıkıyordu. Sünnilerin büyük oranda desteklediği eski Başbakan İyad Allavi liderliğindeki Irakiye İttifakı, 7 Marttaki genel seçimleri az farkla kazanmıştı. İttifak, 325 sandalyeli mecliste 91 milletvekili çıkarmıştı. Başbakan Nuri El Maliki'nin Hukuk Devleti ittifakı, Allavi'nin koalisyonu karşısında 2 sandalye az kazanarak seçimden ikincilikle çıkmış, meclise 89 milletvekili göndermişti. Hiçbir parti ya da blok, hükümet kurmak için 163 milletvekili çoğunluğuna ulaşamamıştı.

Eski Başbakan Allavi, Maliki liderliğinde herhangi bir koalisyonda yer almayacağını açıklamıştı. Allavi önceki gün uluslararası bir ajansa yaptığı açıklamada, lideri olduğu Irakiye İttifakı'nın listesinin seçimi kazandığını ve bu duruma aykırı herhangi bir oluşumun anayasaya aykırı ve antidemokratik olacağını ifade etmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 15:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48