banner15

Susuzluk Irak'ta tarım arazilerini daralttı

Ağır kuraklık ve nehirlerin azalan debisi yüzünden Irak yönetimi, çiftçilerin bu yaz yoğun sulu tarıma ihtiyaç duyan pirinç ve benzeri ürünleri ekmesini yasaklamıştı.

Susuzluk Irak'ta tarım arazilerini daralttı

Ortadoğu'nun önde gelen tahıl ithalatçılarından olan Irak'ın sulu tarım için ektiği buğday alanını, ülkeyi etkileyen su kıtlığı nedeniyle 2018-2019 döneminde yarıya indireceği bildiriliyor.

Tarım Bakan Yardımcısı Mehdi el Kaisi, kış tahılı olarak buğday ve arpa ekilen alanların yarıya ineceğini söyledi.

Ağır kuraklık ve nehirlerin azalan debisi yüzünden Irak yönetimi, çiftçilerin bu yaz yoğun sulu tarıma ihtiyaç duyan pirinç ve benzeri ürünleri ekmesini yasaklamıştı. Reuters'in Temmuz ayında yaptığı bir araştırma, önceleri ülkenin tahıl ambarı olan Nineva vilayetinin yıllardır süren savaşlar ve su kıtlığı yüzünden kurak bir alana döndüğünü göstermişti.

Hükümetin son kararıyla Irak'ın buğday ithalatının daha da artması bekleniyor.

Kaisi, "Su kaynaklarının azalması, iklim değişimi ve kuraklık bu kararın alınmasına yol açan temel nedenler. Ekim yapılan alanın yarıya ineceğini düşünüyoruz" dedi.

Irak'ın tarım planlamasına göre 2017-2018 döneminde 1.6 milyon hektar toprakta buğday ekimi yapılması gerekiyordu. Bu alanın bir milyon hektarı sulamalı tarım için, kalanı ise yağışlarla beslenen tarım alanı olarak ayrılmıştı.

Buna göre yeni ekim 500,000 hektar arazi üzerinde yapılacak.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün(FAO) Irak temsilcisi Fadıl el Zubi, kısıntılarla Irak'ın buğday üretiminin en az yüzde 20 düşeceğini, dolayısıyla ithalat faturasının artacağını söyledi.

Yıllık talebin 4.5 ile 5 milyon ton arasında olduğu Irak'ın zaten 1 milyon tondan fazla buğday açığı oluşuyor.

Zubi, "Üretimin daralması ve nüfus artışının da etkisiyle ithalat artacak" dedi ancak gelecek yıl için gerekecek ithalat için bir miktar belirtmedi.

Nineva vilayetinde geçen mevsim yeterli yağış düşmemesi nedeniyle hükümet bölgeden bu yıl ancak 100,000 ton buğday alabildi. Bu bölge 2014 yılında DAEŞ terör örgütünün eline geçmeden önce yılda bir milyon tona yakın buğday üretiyordu.

Irak, 1991 yılında getirilen Birleşmiş Milletler yaptırımları nedeniyle bazı ürünleri karneye bağlayan programı sürdürmek için buğday, un, yemeklik sıvı yağ, pirinç, şeker ve bebek maması ithal ediyor.

Bu program kapsamında buğday gibi stratejik önemde ürünlerin ithalatından ticaret bakanlığı sorumlu. Buğday ithalatında ne kadar bir artış olabileceği sorusuna ticaret bakanlığı yetkililerinden yanıt almak mümkün olmadı.

Kaynak: Reuters

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48