banner39

Talabani'nin istifa haberi yalanlandı

Kürdistan Koalisyonu milletvekili Ahmed Hasan Faydallah Talabani'nin istifa ettiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi

Irak 24.05.2012, 13:18 24.05.2012, 14:16
Talabani'nin istifa haberi yalanlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin istifa ettiği şeklindeki haberler yalanlandı. Bu konuda bir açıklama yapan Kürdistan Koalisyonu milletvekili Ahmed Hasan Faydallah, söz konusu haberin doğru olmadığını ifade etti.

Faydallah, Havlati Gazetesi'nin haberine güvenilmeyeceğini dile getirerek, bazı partilerin bulanık suda avlanmaya çalıştığını söyledi. Faydallah; 'Mesud Barzani ve Celal Talabani Irak semalarında parlayan birer yıldızdır' dedi.

Kürtçe yayın yapan Havlati Gazetesi tarafından Kuzey Irak bölgesi başbakanı Neçirvan Barzani ile yapılan röportajda, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin istifa mektubu yazdığı ve mektubu Kuzey Irak yönetimi başkanı Mesut Barzani'ye verdiğine işaret edilmişti.

Haberde, Talabani'nin bu tutumunun arkasındaki hedefin, Barzani'nin Bağdat yönetimi ile yapacağı görüşmelerde istifa mektubunu baskı unsuru olarak kullanmasının olduğu kaydedilmekteydi.

Bazı kaynaklar ise, Talabani'nin petrol meselesinde Erbil'in tutunduğu tavırdan dolayı istifa meselesini gündeme getirdiğini ileri sürüyorlardı.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki Kürtçe yayın yapan bir televizyon kanalında Mesud Barzani'nin politikalarının kendi şahsi görüşlerini yansıttığını iddia etmiş ve bölgede Barzani'yi desteklemeyen çok farklı grupların olduğunu söylemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?