Talabani'nin oğlu ve Kürt parti heyetinden Bağdat'a ziyaret

IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştirdiği referandum sonrasında Erbil'den ilk kez bir siyasi heyet, Bağdat yönetimini ziyaret etti

Talabani'nin oğlu ve Kürt parti heyetinden Bağdat'a ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, bir süre önce hayatını kaybeden eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin oğlu Pavel Talabani'yi Bağdat'taki ofisinde kabul etti.

İbadi'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede siyasi ve güvenlik gelişmeleriyle ülkenin birliği, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) memurların maaşlarının ödenmesi ve askıda bulunan diğer sorunlarla ilgili çözüm yolları ele alındı.

Görüşmede Irak'ın birliği ve vatandaşlarının güvenliğinin korunmasına vurgu yapan İbadi, merkezi yönetimin attığı adımların IKBY'deki vatandaşların çıkarına olduğunu ifade etti.

IKBY'DEKİ 3 PARTİ BAĞDAT'A ORTAK HEYET GÖNDERDİ

Öte yandan Irak Başbakanı İbadi, IKBY'deki bazı partilerden oluşan Kürt heyetiyle de bir araya geldi.

IKBY'de muhalefette yer alan Goran (Değişim) Hareketi, İslami Toplum Partisi (Komel) ve Dr. Berhem Salih başkanlığındaki "Adalet ve Demokrasi için Koalisyon"un oluşturduğu heyetle görüşmesinde İbadi'nin, merkezi yönetimin IKBY'deki memur maaşlarının ödenmesini şeffaf ve adil şekilde sağlayacağını aktardığı belirtildi.

Açıklamada, "Kürt heyeti, tek bir Irak'tan yana olduklarını ve Bağdat ile Erbil arasındaki sorunların anayasa yoluyla çözülmesini istediklerini iletti." denildi.

Ortak heyette yer alan üç partiden daha önce yapılan açıklamada, İbadi'nin Bağdat'taki görüşmede IKBY'li memurların maaşlarının, yapılacak detaylı inceleme sonrası ödeneceği sözünü verdiği belirtilmişti.

REFERANDUM SONRASI İLK SİYASİ ZİYARET

IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştirdiği referandum, Bağdat ile Erbil arasında siyasi krize yol açmıştı.

Referandum sonrasında Erbil'den ilk kez bir siyasi heyet, Bağdat'ı ziyaret ediyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 23:37
banner53
YORUM EKLE

banner39