Talabani'ye göre Irak iç savaşın eşiğinde

Talabani, Irak'taki gerilimin siyasi güçler arasında gerçekçi amaç ve hedeflerden uzak, güvensiz bir ortamının oluşmasına yol açtığını söyledi

Irak 06.12.2012, 15:54 06.12.2012, 16:07
Talabani'ye göre Irak iç savaşın eşiğinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak'ın, neredeyse iç savaşın eşiğine geldiğini belirterek, vahim sonuçlar doğuracak tehlikelerle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Talabani, Erbil'de yaptığı açıklamada, Irak'taki çatışma ve gerilimin, siyasi güçler arasında gerçekçi amaç ve hedeflerden uzak, güvensiz bir ortamının oluşmasına yol açtığını belirterek şöyle dedi:

''Daha önemlisi ise tarafların güç gösterisinde bulunup topladıkları birliklerini birbirlerine karşı kullanabilecekleri yönünde sinyaller alıyoruz. Bu gelişmeler yalnızca siyasi süreci tehlikeye düşürecek riskler taşımıyor, aynı zamanda ülkedeki huzur ve istikrarı tehdit edecek vahim sonuçlar doğuracak gelişmelere yol açıyor.''

Bağdat ile Erbil arasında 16 Kasım'dan bu yana yaşanan gerilim ve siyasi kriz zaman zaman ülkeyi iç savaşın eşiğine getirmiş, Irak ordusu ve Peşmerge güçleri arasında yaşanan çatışmalarda ölen ve yaralananlar olmuştu.

ERBİL - BAĞDAT GÖRÜŞMELERİ YENİDEN BAŞLADI

Irak merkezi hükümeti ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasındaki krizin aşılması için Bağdat'ta geçen hafta kesilen görüşmelerin yeniden başladığı bildirildi.

İki tarafın öncelikle hassas olan bölgelerdeki Irak askerleri ve peşmergelerin çekilmesi, yerine polis güçlerinin yerleştirilmesi konusunda anlaştıkları belirtildi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Berham Salih'e ait olduğu belirtilen Xendan adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Kürt Bölgesel Yönetimi ve Irak merkezi yönetimi Bağdat'ta yeniden görüşmelere başlayarak, peşmerge ve ordu güçlerinin hassas noktalardan geri çekilmesi ve yerlerinin yerel polis güçleri tarafından doldurulması konusunda prensip anlaşmasına vardı.

Mesut Barzani, sorunu çözmek amacıyla girişimlerde bulunan ve bu çerçevede kendisiyle görüşen Irak Parlamentosu Başkanı Usame Neceyfi'nin, peşmerge güçlerinin gerginlik noktalarından uzaklaştırılıp yerine bölge polisinin yerleştirilmesi önerisini prensipte kabul etmişti.

Daha sonra Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile de görüşen Nuceyfi'nin bu önerisinin Maliki tarafından da kabul edildiği belirtildi.

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, kendi facebook hesabında yaptığı açıklamada ise Kürt-Arap savaşının çıkmayacağını, savaştan yana olmadıklarını ve geçmişte yaşadıkları trajedi ve katliamları da dikkate alarak topraklarını ve halklarını korumaya da her zaman hazır olduklarını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?