banner15

Tarık Aziz: Artık beni idam edin

Irak'ın idam edilen devrik diktatörü Saddam Hüseyin'in en yakın çevresindeki isimlerden biri olan Hıristiyan devlet adamı Aziz, sağlığının bozulması dolayısıyla en kısa sürede idam edilmesini talep etti.

Tarık Aziz: Artık beni idam edin

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak eski Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, Başbakan Nuri el Maliki'ye idamının hızlandırılması çağrısı yaptı. Avukatı Badi Arif aracılığıyla Maliki'ye bir mektup gönderen Aziz, sağlığının bozulması dolayısıyla en kısa sürede idam edilmesini talep etti.

Arif AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, "Aziz'in sağlık durumu çok kötü. Benden Maliki'ye bir mesaj iletmemi istedi. Mesajında en kısa zamanda idam edilmek istediğini belirtti" dedi. Aziz'in hapishanede iyi muamele gördüğünü ancak diyabet, yüksek tansiyon, kalp sorunları, prostat ve mide ülserinden muzdarip olduğunu ifade eden Arif, "Bu ölmeden önceki son dileği. Çok acı çekiyor" dedi. 

Irak'ın idam edilen devrik diktatörü Saddam Hüseyin'in en yakın çevresindeki isimlerden biri olan Hıristiyan devlet adamı Aziz, geçtiğimiz yıl Ekim ayında "tammüden cinayet ve insanlık suçu işlemek"ten suçlu bulunarak idama mahkum edilmişti. Vatikan, Avrupa Birliği ve birçok Batılı hükümet, Bağdat hükümetine Aziz'in affedilmesi için çağrı yapmıştı. İdamı onaylaması gereken isim olan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de idam kararını imzalamayacağını açıklamıştı. 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 10:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35