banner15

TİKA ve İHH'dan Musul'da evsiz kalan ailelere yardım

TİKA, 3 bin ailelik gıda ve hijyen malzemesini Musul'a ulaştırarak Tilkeyf'te dağıtıma başladı. Diğer taraftan İHH da Musul'u terk eden Türkmen, Arap ve Kürt vatandaşlara yardım malzemesi dağıtmaya başladı

TİKA ve İHH'dan Musul'da evsiz kalan ailelere yardım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından temin edilen 3 bin ailelik gıda ve hijyen malzemesinin dün Musul'a bağlı Tilkeyf'e ulaştırıldığını ve dağıtımına başlandığını bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, Sincar bölgesinde yerlerinden edilmiş halka ulaştırılmak üzere Türk Kızılayı tarafından temin edilen 3 bin battaniye, 44 bin 800 bisküvi ve 16 bin 128 bir buçuk litrelik su içeren insani yardım kargosunun da bugün Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Irak’a sevk edilmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

"AFAD ve Erbil Başkonsolosluğumuz koordinasyonunda bölgeye yönelik olarak yürütülen, Kızılay ve TİKA’nın da dahil olduğu insani yardım faaliyetlerimize devam edilecektir" denilen açıklamada, yardımların dağıtımının yerinden eşgüdümünü sağlamak amacıyla sahada görevlendirilen AFAD, Kızılay ve TİKA ekiplerinin insani yardım taleplerini derlediği ve buna uygun şekilde yardımların ihtiyaç sahiplerine iletilmesinin sağlandığı kaydedildi.

Irak’ta alıkonulan tüm vatandaşların Türkiye'ye en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli çalışmaların hassasiyetle sürdürüldüğü anımsatılan Bakanlık açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Bağdat Büyükelçiliğimiz, halen Irak’ta bulunan vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde ülkemize dönebilmeleri için gerekli çalışmaları yürütmeye devam etmektedir. Bu çerçevede, Kriz Merkezi’ne ulaşan bilgi ve destek talepleri, eldeki güncel bilgiler ışığında ve Irak’ta devam eden olağanüstü koşullara rağmen ilgili birimlerimizce süratle cevaplandırılmaktadır."

İHH DA BÖLGEYE YARDIM MALZEMESİ ULAŞTIRDI

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'da kontrolü ele geçirmesi üzerine evlerine terk ederek çevre şehirlere sığınan Türkmen, Kürt ve Arap mültecilere yardım malzemesi ulaştırdı.

İHH'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, IŞİD'in Musul'un kontrolünü ele geçirmesinin ardından 100 binlerce kişi evlerini terk ederek çevre il ve ilçelere sığındı. Musul'da devam eden çatışmalardan kaçarak Erbil'e sığınanların sayısı 500 bini geçti, Kerkük ve Duhok kentlerine sığınanlarla sayı 1 milyona yaklaştı.

İHH ekibi, ihtiyaçları belirledikten sonra temin ettiği yardım malzemelerini Erbil, Kerkük ve Dahok'a sığınan Türkmen, Kürt ve Arap mültecilere ulaştırdı.

Musul sınırına yakın Ha'zır kasabasındaki mülteci kampında yüzlerce aileye gıda kumanyası ile öğle ve akşam yemeği; Dahok şehrinin Şeyhan köyündeki sığınmacılara mutfak malzemeleri, battaniye, gıda kumanyası ile öğle ve akşam yemeği dağıtıldı.

Telafer, Tuzhurmatu, Tazehurmatu bölgelerinden çatışmalar sebebiyle göç etmek durumunda kalan Türkmen mültecilere de sığındıkları Sincar'daki mülteci kampında gıda kumanyası, temizlik malzemeleri dağıtıldı, öğlen ve akşam yemeği verildi. Erbil'de Kevirgoski ve Ha'zır kampındaki mülteci ailelere ve Süleymaniye'ye yakın mesafedeki Germawa mülteci kampına da temizlik ürünleri, süt, gıda gibi yardım malzemeleri ulaştırıldı.

Ha'zır'da 120 aile, Kevirgoski'de 460 aile, Germawa'da 160 aile bulunduğu, Sincar'a sığınan Türkmen mülteci sayısının 40 bine yaklaştığı belirtildi. Kerkük'te ise Selahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu, Tazehurmatu, Abud, Amirli, Bostanlı, Zangili, Karanas, Çardaklı, Elbuhasan, Küçük Elbuhasan, Pir Ahmed, Sayad, Dereobası köylerinden mülteciler Sincar vilayetine sığındı. Yaklaşık 3 bin aile, Kerkük sınırları içerisine yerleşirken, Kerkük çevresine sığınan mülteci aileler de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 17:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48