banner39

Tikrit'e dört koldan operasyon

Irak güvenlik güçleri ve Şiilerden oluşan Halk Topluluklarının, Tikrit'in merkezine dört koldan operasyon başlattığı bildirildi

Irak 10.03.2015, 11:44 10.03.2015, 11:44
Tikrit'e dört koldan operasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ordu birlikleri ve Şii milislerden oluşan Halk Topluluklarının, Tikrit'e yönelik başlattığı operasyon sürüyor. Tikrit'in etrafındaki kasaba ve köylerin çoğunun kontrolünü sağlayan ordu birliklerinin, ilerleyişini sabah saatlerinde kent merkezine doğru kaydırdığı belirtildi.

Bölgedeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, Irak ordusu, dün ele geçirdiği Alem kasabasını, IŞİD gruplarından tamamen geri ald. Ardından IŞİD'in karargah olarak kullandığı bazı binaları kullanılamaz hale getirdi. Uzun süredir IŞİD tarafından kapatıldığı ileri sürülen Alem'deki bir sağlık ocağı da yeniden hizmete açtı.

Iraklı askerler, hükümet binalarındaki IŞİD bayraklarını indirilerek yerine Irak bayrakları astı. Irak güçlerinin saldırısı sırasında, ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerine ait savaş uçaklarının da havadan destek verdiği operasyonda çok sayıda asker ve IŞİD üyesinin öldüğü belirtildi.

Savunma Bakanı Halit el-Ubeydi de Tikrit kentindeki operasyonlara ilişkin bir açıklama yaptı. Ubeydi, bölgede savaşan güçlerin Irak ordusu, Halk Toplulukları, aşiret mensupları ve IŞİD'le mücadele timleri olduğunu kaydetti.

Musul'u kurtarma operasyonuna da değinen Bakan Ubeydi, kentin geri alınması operasyonu sırasında IŞİD'e karşı savaşacak güçlerin büyük çoğunluğunun Musullulardan oluşması gerektiğini ve bu konuda siyasi mutabakatın da sağlandığını ifade etti.

SADDAM'IN MEMLEKETİ

Başkent Bağdat'ın 160 kilometre kuzeyinde bulunan Tikrit, Selahaddin vilayetine bağlı. Irak devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in doğduğu şehir olarak biliniyor. Uzun süredir
IŞİD'in kontrolünde bulunan Tikrit'in kurtarılması amacıyla Irak ordusu, mart başında geniş çaplı operasyon başlatmıştı.

Operasyonlar, ordu birliklerinin ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar ve koalisyon güçlerinin havadan verdiği destekle devam ediyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?