banner15

Türkmen bölgesi Tuzhurmatu'da sokaklar bomboş/VİDEO

IŞİD üyelerinin Musul ardından Selahaddin kentine ilerlediği bilgisi geldiği ilk andan sonra Tuzhurmatu merkez ve çevre köylerde yaşayan 250 bin Türkmen'den 150 bini başta Kerkük, Erbil ve Süleymaniye olmak üzere daha güvenli yerlere göç etmişti

Türkmen bölgesi Tuzhurmatu'da sokaklar bomboş/VİDEO

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyelerinin Musul ardından Selahaddin kentine ilerlediği bilgisi geldiği ilk andan sonra Tuzhurmatu merkez ve çevre köylerde yaşayan 250 bin Türkmen'den 150 bini başta Kerkük, Erbil ve Süleymaniye olmak üzere daha güvenli yerlere göç etmişti.

IRAK BAYRAĞI YERİNE BÖLGESEL KÜRT YÖNETİMİ BAYRAĞI ASILDI

Tuzhurmatu'da güvenliği sağlayan merkezi Irak hükümetine bağlı asker ve polislerin kaçışından sonra Bölgesel Kürt Yönetimi, sözde güvenliği sağlamaları için bölgeye 2 peşmerge tugayı yönlendirmişti. Peşmergelerin asker ve polis noktaları ile devlet dairlerini yağmaladıkları görülmüştü. Yaşana bu gelişmelerden sonra devlet dairlerindeki Irak bayraklarının yerine Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bayraklarının asıldığı belirtildi. Peşmergeler bu daireler ve kontrol noktalarında adeta kuş uçurtmuyor ve görüntü alınmasına da izin vermiyor.

DÜKKANLAR KAPALI, ALIŞVERİŞLER KÜRT MAHALLERİNDE YAPILIYOR

Maddi imkansızlıklar nedeni ile Tuzhurmatu'dan ayrılamayan Türkmenler'in, ilk IŞİD tehdidi ardından evlerine erzaklar yığdıkları ve şuanda da bunları kullandıkları belirtildi. Erzak ihtiyacı olanlar ise ilçenin daha doğusunda, Kürtlerin ağırlıkta olduğu Cumhuriyet Mahellesi'ndeki açık olan dükkanlardan alışveriş yapıyor.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

SOKAK GİRİŞLERİ BETON BARİYERLERLE KAPATILMIŞ

İlçede elektrikler var ancak internet hatları kesilmiş durumda. Türkmenler sokaklar ve ev girişlerine kendilerince engeller yerleştirmiş. Sokak girişlerinde beton bariyerler ve demir çubukların konulduğu görülürken, boş sokaklarda zaman zaman megafondan yapılan anonslar ile çocuk sesleri duyulabiliyor.

BİZ BURADA SAHİPSİZ KALDIK

Yaşanan gelişmeleri büyük bir tedirginlikle izleyen Türkmenler yardıma ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Biz burada sahipsiz kaldık. Burada korumasız kaldık, bizim korumaya ihtiyacımız var. Türk dünyasına sesleniyoruz, bizi koruyun" diyor.

KERKÜK'TE DE İNTERNET HATLARI KESİLDİ

Bu arada Türkmenlerin büyük bir bölümünün geçici olarak yerleştiği Kerkük'te Irak İletişim Bakanlığı'nın talimatı ile internet bağlantılarının kesildiği belirtildi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 15:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48