banner39

Türkmen ve Kürt bölgesinde endişeli bekleyiş

Irak'ın Musul kentinin büyük bölümünü IŞİD'in ele geçirmesi civardaki Türkmen ve kürt yerleşim birimlerinde endişeye neden oldu

Irak 10.06.2014, 13:33 10.06.2014, 14:46
Türkmen ve Kürt bölgesinde endişeli bekleyiş

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşad Salihi’nin verdiği bilgiye göre, Musul kent merkezinde denetim Irak Şam İslam devleti (IŞİD)’in elinde, polis ve asker kentten tamamen çekildi. Musul merkeze bağlı Reşidiyye, Akkoyunlu ve Karakoyunlu gibi Türkmen mahallerinde endişeli bir bekleyiş var.

Al Jazeera Türk’e telefonla bilgi veren  Irak Türkmen Adalet Partisi Musul sorumlusu Muhammed Salih, merkezi hükumetin Musul’a takviye birlikler gönderdiğini ve komutanların Valilikte bir önceki gün bu konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptığını söyledi.

Salihi, pazartesi akşam saatlerinde başlayan çatışmalar sonucunda gece 23:00 itibariyle Musul Valilik binasının düştüğünü ve il meclisi üyelerinin akşam saatlerinden itibaren kenti terk ederek Kürt bölgesine ve güneye kaçtıklarını belirtti.

Salih, Musul'un banliyösü sayılan ve tamamı Türkmen olan Reşidiye, Karakoyunlu ve Akkoyunlu köylerinde durumun sakin olduğunu söyledi. Ancak halkın endişeli bir şekilde gelişmeleri izlediğinin altını çizdi.

Aynı endişe Musul sınırına yakın Telafer bölgesinde de sözkonusu. Nufusunun tamamına yakını Türkmen olan Telafer’de Sünni ve Şiiler birlikte yaşıyor.

Musul’da buluna Türk başkonsolosluğu etrafında Irak hükumetine ait hiç bir güvenlik unsuru kalmadı. Başkonsolosluğun güvenliğini binada görevli az sayıda özel harekat memuru sağlıyor. Ancak şu ana kadar herhangi bir saldırı veya çatışma yaşanmadı.

MUSUL'A YAKIN BÖLGEDEKİ KÜRTLER DE TEDİRGİN

Musul'un IŞİD tarafından işgali bölgede yaşayan tüm toplulukları tehdit ediyor. Musul'a yakın bölgede yaşayan Kürtlerle ilgili açıklama yapan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani durumun ciddi olduğunu ve takipte olduklarını söyledi.

Barzani; "İki gündür Musul şehrinin güvenliğini sağlamak için birçok girişimde bulunduk ve Irak Ordusu ile birlikte şehri korumaya hazır olduğumuzu bildirdik. Fakat maalesef Bağdat yönetiminin tavrı, uyum içinde hareket edebilmemizi engelledi. Halkımızdan, Arap, Türkmen, Keldani, Aşuri ve Kürtlerden zor durumda kalan Musul halkına sahip çıkmalarını rica ediyorum. Kürdistan bölgesi halkına, Musul'dan göç eden insanlara yardımcı olmaları çağrısında bulunuyorum. Ellerinden geldiği kadar ve yasaların el verdiği çerçevede her türlü yardım ve desteği esirgemesinler."

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin de (UNHCR) Musul'dan kaçan sığınmacılara yardım etmesi gerektiğini ifade eden Barzani, "Kürdistan bölgesi olarak idaresi dışında kalan yerlerde yaşayan Kürtlere de şunun teminatını veriyoruz: Peşmerge güçlerimiz alarmdadır ve her türlü hazırlığı yapmıştır. Kuvvetlerimiz bu bölgelerin emniyetini korumak için teyakkuzdadır" bilgisini aktardı.

Kürdistan Meclisi de Musul'u görüşmek için toplanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?