Türkmenler, merkezlerini hedef alan saldırıların artmasından endişeli

Irak Türkmen Cephesi yetkilileri, Kerkük'teki merkezlerini hedef alan silahlı saldırıların artmasından endişeli olduklarını belirtiyor

Türkmenler, merkezlerini hedef alan saldırıların artmasından endişeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, yaptığı açıklamada, ''Irak Türkmen Cephesi bürolarına yönelik saldırılar kentin istikrarını bozmak isteyenlere ait bir örgütün işidir.'' ifadesini kullandı.

Salihi, Bağdat hükümetine bağlı güçlerin Kerkük'ü kontrol etmesinden önceki süreçte Türkmenlerin hükümetten yana aldıkları tutuma karşı ayrılıkçı grupların Türkmenlerden intikam alma peşinde olduklarını belirterek, ''Kerkük'te referandum ile ilgili hükümetten yana tutumundan dolayı Türkmenler hedef alınıyorlar.'' dedi.

"ERBİL VE SÜLEYMANİYE, KENTTEKİ BU SALDIRGANLARI DESTEKLİYOR"

Saldırıların artmasından endişe duyduklarını belirten Salihi, ''Kerkük'teki hakimiyetini kaybeden Erbil ve Süleymaniye, kentteki bu saldırganları destekliyor. Kerkük'teki insanları yeni bir savaş ve çatışma psikolojisine sokmak isteyen Kürt siyasi partileri kentte saldırgan örgütlere destek veriyorlar.'' diye konuştu.

Bu saldırıların DEAŞ terör örgütü ile hiçbir ilgisi olmadığını kaydeden Salihi, bunun tamamen Kerkük'te nüfuzunu kaybeden Kürt siyasi partilerinin yeniden kentte hakimiyet kurma hedeflerinin yasa dışı yolu olduğunu belirtti.

Türkmen insanının can güvenliğinin merkezi hükümet tarafından korunması gerektiğini belirten Irak Türkmen Cephesi Musalla Büro Sorumlusu Mutasam Osman da ''Son 3 ay içinde 7 kez silahlı saldırıya uğrayan bürolarımızın hükümet tarafından daha sıkı korunmasını istiyoruz.'' dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2017, 18:08
banner53
YORUM EKLE

banner39