banner15

Türkmenler su ve yiyecek sıkıntısı çekiyor

IŞİD'in Telafer'i işgal etmesinin ardından Sincar'daki peşmerge kontrol bölgesine kaçmak zorunda kalan Türkmenler, bulundukları yerde yiyecek, temiz su ve giyecek sıkıntısı çekiyor

Türkmenler su ve yiyecek sıkıntısı çekiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Musul’un, Türkmenler’in yoğun olarak yaşadığı Telafer ilçesini kontrol altına almak için düzenledikleri saldırıda çok sayıda sivili öldüren ve yaralayan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üyelerinin bir kısmı, yerel polis gücü ve sivil direnişçilerle girdikleri çatışmalarda öldürüldü.

Türkmen Cephesi yetkililerinden alınan bilgilere göre, Telafer’i ele geçirmek için 2 gün boyunca ağır havan topu saldırıları düzenleyen IŞİD üyeleri, bölgede kontrolü sağladıktan sonra 30 civarında Şii Türkmen ile ele geçirdikleri bazı yerel polisleri öldürdü.

Havan toplarıyla yerleşim yerlerine zarar veren IŞİD üyeleri, İmam Saad Türbesi’ni de havaya uçurdu. Telafer’in kenar mahallelerinde çıkan çatışmalarda ise IŞİD üyelerinin bazıları yerel polis gücü ve Türkmen direnişçiler tarafından öldürüldü.

Bu arada, IŞİD'e karşı direnmek için silahlanan Türkmenlerin arasında kadınlar da yer aldı.

Örgüt üyeleri kayıplarına rağmen, Telafer’i ele geçirdikten sonra ilçe merkezinde gövde gösterisi yaptı, ardından kamu binaları ile Osmanlı döneminde yapılan Telafer Kalesi’nde konuşlandı.

TÜRKMENLER SU VE YİYECEK SIKINTISI ÇEKİYOR

İŞİD üyelerinin ilçeye girmesinin ardından yaşadıkları yerleri terk ederek Telafer’e 50 kilometre mesafede bulunan, peşmerge kontrolündeki Sincar ilçesine sığınan Türkmenler ise yoklukla mücadele ediyor.

Bazı Türkmen aileler, Sincar’da yaşayanlar tarafından evlerinde misafir edilirken, pek çok Türkmen de cami, okul ve inşaatı devam eden binalarda barınıyor.

Evlerini acilen terk ettikleri için yanlarında giyecek, yiyecek, eşya ya da para alamayan Türkmen aileler, yiyecek ve temiz su bulmakta zorluk çekiyor.

Özellikle dün ve önceki geceyi uykusuz geçiren ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kadın ve çocuklar yardım bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 11:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48