banner15

Tuzhurmatu'da anlaşma sağlandı, gerginlik sürüyor

Tuzhurmatu'da Peşmerge ve Türkmen Şii gruplar arasında anlaşma sağlandı fakat gerginlik sürüyor. Türkmenler çatışmalarda PKK mensuplarının da olduğunu iddia ediyor

Tuzhurmatu'da anlaşma sağlandı, gerginlik sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Peşmerge güçleri ile Haşdi Şabi'nin 8 madde üzerinde anlaşmaya vardığı bildirildi. Ancak şehirde gerginlik hala devam ediyor.

Peşmerge ile Haşdi Şabi arasındaki anlaşma Tuzhurmatu'daki Bedir Tugayları Karargahı'nda düzenlenen bir basın toplantısıyla duyuruldu. 

Basın toplantısında konuşan Haşdi Şabi Türkmen Tugayı Komutanı Yılmaz Naccar, "diktatörlük rejiminde Kürtlerle omuz omuza mücadele edildiği gibi IŞİD'e karşı da aynı şekilde savaşacaklarını" belirterek, birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam edeceklerini vurguladı. 

Naccar, "Peşmerge güçleri ile ortamın sakinleştirilmesi ve şehirdeki asayişin sağlanması için ortak güvenlik birimi kurulması, sorunların belirlenmesi ve çözülmesi için yetki sahibi bir komisyonun oluşturulması, zararın tespit edilmesi ve şehit ile yaralı ailelerinin belirlenmesi için resmi bir heyetin kurulması, rehinelerin karşılıklı serbest bırakılması, çatışmalarda ihmalkarlık yapanlar hakkında yasal işlemin yapılması, halkın evlerine dönmesi için çalışma yapılması, kaosu çıkaranların cezalandırılması, şehirde tek askeri gücün güvenliği sağlaması ve ortamın eski haline dönmesi için herkesin üzerine düşeni yapması noktasında anlaşmaya vardıklarını" açıkladı.

Naccar, gerginliğin başladığı ilk günden itibaren çatışmaların durması için girişimde bulunan Ammar el-Hakim, Mukteda es-Sadr, Kays Haz Ali, Hadi Amiri, Ebu Mehdi Mühendis ve Berhem Salih'e teşekkür etti. 

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Kürt heyeti sorumlusu Adnan Heme de yaptığı konuşmada, çatışmaların durması için olumlu rol oynanan Şii dini mercilere teşekkür ederek, sorunların çözülmesi için oluşturulan komisyonların geçici olmayacağını söyledi.

IŞİD'e karşı aynı cephede savaştıklarını ve kayıp verdiklerini hatırlatan Heme, "Düşmanımız birdir, o nedenle aramızdaki sorunları sona erdirmeliyiz. Hangi unsurdan olursa olsun vatandaşlarımızın ölmesine karşı durmalıyız" dedi.

Bedir Tugayları Tuzhurmatu Sorumlusu Muhammed Beyati de ilçede herhangi bir gücün kendini dayatamayacağına dikkati çekerek, halkın birliğe ve kardeşliğe ihtiyacı olduğunu ifade etti. 

Beyati, Kürt, Türkmen ve Arap halkın ilçenin güvenliği için mücadele ettiğini dile getirdi.

TÜRKMEN LİDER: PKK’LILAR DA ÇATIŞMAYA KATILDI

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, Tuzhurmatu'daki Peşmerge ile Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi arasındaki çatışmalara PKK mensuplarının da dahil olduğunu ileri sürerek, "PKK'nın Tuzhurmatu'daki varlığı ve özellikle bu ortamda görünmesi ile ilgili Kürt partilerinden ciddi bir açıklama bekliyoruz" dedi.

Tuzhurmatu'daki silahlı grupların karmaşık bir yapı arz ettiğini dile getiren Salihi, "Olaylar sıradan değil perde arkasında önemli oyunlar var. Kuvvetler arası çekişmenin yanı sıra nüfuz genişletme hedefi de var. Kürt partileri arasındaki yarışın özellikle Sincar olaylarından sonra ortaya çıkması düşündürücüdür. Olan Türkmenlere ve Türkmen coğrafyasına oluyor" açıklamasında bulundu. 

"TUZHURMATU'DA PKK'LILAR DA VARDI"

Bölgedeki PKK mensuplarının da Tuzhurmatu'daki olaylara müdahil olduğunu iddia eden Salihi, "PKK'nın böylesi ağır bir çekişmede yer alması kafalarda soru işareti oluşturuyor. İlçeye yabancı ve kirli eller bulaştı. Olayın şiddetini artırmak isteyenler oyunlarını oynadılar. PKK'nın Tuzhurmatu'daki varlığı ve özellikle bu ortamda görünmesi ile ilgili Kürt partilerinden ciddi bir açıklama bekliyoruz" diye konuştu. 

Erşet Salihi, olayların üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Bağdat'ın gelişmelere sessiz kaldığını ileri sürerek, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Parlamento Başkanlığı'ndan hiçbir tepkinin gelmediğini savundu. 

Şii siyasi bloğunun da pasif kaldığını aktaran Salihi, taraflar arasında yapılan ateşkes anlaşmasının da kalıcı olmayacağını öne sürerek, "Şii siyasi partiler bu zor süreçte Tuzhurmatuluların yanında olmadılar. Taraflar arasında yapılan anlaşmaya rağmen ilçedeki durumun eskisi gibi olmayacağını düşünüyorum. Ne yazık ki  yapılan anlaşmanın içi boştur. Bu anlaşma, sadece akan kanın durması için  silahlı güçler arasında yapılan bir mutabakattır" değerlendirmesinde bulundu. 

Anlaşmada Irak Türkmen Cephesi ve diğer siyasi tarafların olmadığına işaret eden Salihi "Bu sağlam ve uzun vadeli bir adım değildir. Siyasi taraflar henüz bu konuda adım atmış değil. Tuzhurmatulular, kısa bir sürede çok kan kaybetti" dedi.

"ÇATIŞMALAR GÜÇ HAKİMİYETİNDEN KAYNAKLI"

Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf da çatışmaların mezhepsel kavgadan ziyade bölgedeki güç hakimiyetinden kaynaklandığına işaret ederek "Tuzhurmatu ve çevresinde meydana gelen olaylardan en çok Türkmenler zarar görüyor. Bu planlar eski bir geçmişe sahiptir. Sadece bir kıvılcıma ihtiyaç vardı" diye konuştu.

 Irak'ta artık güç ve silah hakimiyeti olduğuna vurgu yapan Maruf, "Türkmenler, merkezi hükümetin onayı ve desteği ile kendi bölgelerinde silahlı güçlerini oluşturmalılar. Bugün Irak'ta hangi millet ya da siyasi partinin kendine ait silahlı gücü yok? İktidardaki siyasi parti de böyle bir olanağa sahiptir. Türkmenler varlıklarını ancak bu şekilde sürdürecekler" ifadelerini kullandı. 

Olaylara art niyetli çevrelerin de karıştığını dile getiren Maruf, "Çatışmalarda ölen bazı kişilerin, Peşmerge ve Haşdi Şabi gücü kayıtlarında olmadığı ortaya çıktı. Ölülerin kime ait olduğu bilinmiyor. Bu yüzden Tuzhurmatu olayı bilindiğinden daha derin bir arka plana sahiptir" ifadelerini kullandı. 

 Peşmerge güçleriyle Haşdi Şabi'ye bağlı Şii Türkmen milisler arasında Tuzhurmatu'da çıkan çatışmalarda 17 kişi ölmüştü. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, çatışmaların önlenmesi için bölgede "kriz yönetimi" oluşturmuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 11:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35