banner15

Tuzhurmatu'da iç savaş endişesi

Tuzhurmatu'da ateşkese rağmen Peşmerge ile Türkmen Şii milisler arasındaki gerginliğin iç öçatışmaya dönüşmesinden endişe ediliyor

Tuzhurmatu'da iç savaş endişesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Bağdat hükümetiyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında uzun zamandır yaşanan anlaşmazlık Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesindeki çatışmalarla yeniden su yüzüne çıktı.

Irak hükümetine bağlı Haşdi Şabi güçleri, bölgedeki Şii nüfus varlığını gerekçe göstererek Tuzhurmatu'nun kontrolünü ele geçirmek istiyor. Ancak "Tuzhurmatu giderse Kerkük de gider" düşüncesinde olan Kürt Yönetimi, 2003'ten beri yönettiği ilçeyi Şii milislere bırakmak istemiyor. Bölgedeki çatışmalar yeni bir iç savaşın habercisi olarak değerlendiriliyor.

Iraklı Şiilerin dini mercii Ayetullah Ali es-Sistani,  Tuzhurmatu ilçesinde son günlerde, Peşmerge güçleri ile Haşdi Şabi milisleri arasında, yaşanan olayların "ciddi risk sinyali" verdiğini belirterek, olayın bir daha yaşanmaması için akil insanların devreye girmesini istemişti.

IKBY Başbakanı ve  Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani ise gerginliğe ilişkin, "Peşmergenin olduğu yerlerde Haşdi Şabi'ye gerek yoktur." dedi.

Peşmerge güçleri ile Haşdi Şabi arasında Tuzhurmatu'da meydana gelen sorunların diyalog ve uzlaşı ile çözülmesi gerektiğini belirten Barzani, "Peşmergenin olduğu yerlerde Haşdi Şabi'ye gerek yoktur. Çünkü Peşmerge bulunduğu bölgelerin güvenlik ve asayişini sağlamaktadır. İhtiyaç olursa kendimiz Irak hükümetinden talep ederiz" ifadelerini kullandı.

IKBY Başkanlığı tarafından konuya ilişkin geçen hafta yapılan açıklamada ise, "Kürdistan toprakları Haşdi Şabi'nin barınma yeri değildir. Sayın Barzani bu konudaki tutumunda ısrarlıdır. Kürdistan'ın Peşmerge gücü ve asayiş birimleri vardır" ifadeleri kullanılmıştı.

Peşmerge güçleriyle Haşdi Şabi'ye bağlı Şii Türkmen milisler arasında Tuzhurmatu'da çıkan çatışmalarda 17 kişi ölmüş, sivillerin de müdahil olduğu olaylarda taraflar birbirlerine ait ev ve iş yerlerini kundaklamıştı. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, çatışmaların önlenmesi için bölgede "kriz yönetimi" oluşturmuştu.

Peşmerge ve Şii Haşdi Şabi komutanları arasında Tuzhurmatu yerel yetkililerinin de katıldığı görüşmede "İlçedeki tüm taraflardan oluşan ortak bir gücün oluşturulması, olayları başlatanların tespit edilip yargıya teslim edilmesi, her iki tarafça alınan rehinelerin serbest bırakılması ve ilçede meydana gelen zararın tespit edilip tazminat ödenmesi" konularında mutabakat sağlanmıştı.

Ancak ateşkese rağmen gerginlikler devam ediyor ve olayların iç savaşa dönüşmesinden endişe ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 13:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35