banner15

Tuzhurmatu'da Türkmenlerle Kürtler anlaştı

Irak'ın Selahattin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde son beş günden beri yaşanan çatışmalar, bugün taraflar arasında yapılan anlaşmayla sona erdi.

Tuzhurmatu'da Türkmenlerle Kürtler anlaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Peşmerge güçleri ile Haşdi Şabi'nin 8 madde üzerinde anlaşmaya vardığı bildirildi.

Peşmerge ile Haşdi Şabi arasındaki anlaşma Tuzhurmatu'daki Bedir Tugayları Karargahı'nda düzenlenen bir basın toplantısıyla duyuruldu. 

Basın toplantısında konuşan Haşdi Şabi Türkmen Tugayı Komutanı Yılmaz Naccar, "diktatörlük rejiminde Kürtlerle omuz omuza mücadele edildiği gibi IŞİD'e karşı da aynı şekilde savaşacaklarını" belirterek, birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam edeceklerini vurguladı. 

Naccar, "Peşmerge güçleri ile ortamın sakinleştirilmesi ve şehirdeki asayişin sağlanması için ortak güvenlik birimi kurulması, sorunların belirlenmesi ve çözülmesi için yetki sahibi bir komisyonun oluşturulması, zararın tespit edilmesi ve şehit ile yaralı ailelerinin belirlenmesi için resmi bir heyetin kurulması, rehinelerin karşılıklı serbest bırakılması, çatışmalarda ihmalkarlık yapanlar hakkında yasal işlemin yapılması, halkın evlerine dönmesi için çalışma yapılması, kaosu çıkaranların cezalandırılması, şehirde tek askeri gücün güvenliği sağlaması ve ortamın eski haline dönmesi için herkesin üzerine düşeni yapması noktasında anlaşmaya vardıklarını" açıkladı.

Naccar, gerginliğin başladığı ilk günden itibaren çatışmaların durması için girişimde bulunan Ammar el-Hakim, Mukteda es-Sadr, Kays Haz Ali, Hadi Amiri, Ebu Mehdi Mühendis ve Berhem Salih'e teşekkür etti. 

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Kürt heyeti sorumlusu Adnan Heme de yaptığı konuşmada, çatışmaların durması için olumlu rol oynanan Şii dini mercilere teşekkür ederek, sorunların çözülmesi için oluşturulan komisyonların geçici olmayacağını söyledi.

DAEŞ'e karşı aynı cephede savaştıklarını ve şehit verdiklerini hatırlatan Heme, "Düşmanımız birdir, o nedenle aramızdaki sorunları sona erdirmeliyiz. Hangi unsurdan olursa olsun vatandaşlarımızın ölmesine karşı durmalıyız" dedi.

Bedir Tugayları Tuzhurmatu Sorumlusu Muhammed Beyati de ilçede herhangi bir gücün kendini dayatamayacağına dikkati çekerek, halkın birliğe ve kardeşliğe ihtiyacı olduğunu ifade etti. 

Beyati, Kürt, Türkmen ve Arap halkın ilçenin güvenliği için mücadele ettiğini dile getirdi.

Tuzhurmatu ilçesini IŞİD'den koruyan Peşmerge ve Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi arasında uzun zamandır süren gerginlik geçen hafta çatışmaya dönüşmüş, güvenlik güçleri arasında başlayan çatışma bir süre sonra Şii Türkmenler ile Kürtler arasında başlamıştı. 17 kişinin öldüğü olaylarda taraflar birbirlerine ait ev ve iş yerlerini kundaklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 07:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35