banner39

Üç koldan kuşatılan Musul'da operasyon uzun sürecek

Musul, DEAŞ'tan alınması için üç koldan kuşatılırken operasyonun beklenenden uzun süreceği belirtiliyor

Irak 18.10.2016, 14:42 18.10.2016, 14:42
Üç koldan kuşatılan Musul'da operasyon uzun sürecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'un geri alınması için şehir farklı silahlı güçler tarafından üç yönden tamamen kuşatılmış durumda. Yaklaşık 2 milyon nüfuslu Musul’un güney, doğu ve kuzeyindeki 5 bölgede Peşmerge güçleri, Irak ordusu askerleri, Şii milis gücü Haşdi Şabi, Türk askerleri tarafından eğitilen Ninova Muhafızları, ABD birlikleri ve Aşiret Güçleri mevcut.

Musul operasyonunda ilk hedef kent merkezine doğru uzanan ilçelerde ve köylerde kontrolü ele geçirmek. Asıl mücadele ise kentin dış mahallerine ulaşılmasıyla başlayacak. İkinci aşamada, Dicle Nehri’nin batı yakasındaki Bağdat-Musul otoyolu ve Musul’un batısındaki çölün içinden geçen petrol boru hatları iki ana ilerleme güzergahı olacak. Musul’u kurtarmaya yönelik operasyonun ne kadar süreceği belirsiz.

Asıl mücadele, DEAŞ'a karşı savaşan güçlerin kent merkezine yaklaşmasıyla başlayacak. Öncelikli hedef ise kent merkezine kadar olan kırsal alandaki köylerin tamamını geri almak. Bu çerçevede peşmerge güçleri önemli bir rol üstleniyor. Hazır Cephesi'nde ve Zertek Dağı'nda konuşlanan peşmergeler, bunun için öncelikle Hamdaniye ve Karakuş ilçelerini DEAŞ unsurlarından temizlemeye çalışıyor.

Operasyonun henüz ilk saatlerinde bu hatta bulunan 11 köy örgütten alındı. Musul’un kuzeydoğusu uzun süredir tamamen peşmerge güçlerince çevrelenmiş durumda. Bu güçler, DEAŞ’ın Erbil yönetiminin kontrolündeki alana girmesini engellerken, Musul’a yönelik ablukada önemli bir role sahip.

Gece saatlerinde başlayan operasyonda, DEAŞ'a vurulacak ilk darbenin ardından, ikinci aşama Musul’un dış mahallelerine doğru çok yönlü olarak gerçekleştirilecek bir ilerleme harekatı olacak.

Büyük ihtimalle Musul’un güneyindeki dış mahallelere ulaşıldıktan sonra ana hücum alanı, Dicle Nehri’nin batı yakasındaki Bağdat - Musul otoyoluna doğru çekilecek. Bir başka kol ise Musul’un batısındaki çölün içinden, petrol boru hatları boyunca uzanacak. Bu kol, kenti bu yönden kapatacak ve DEAŞ’ın takviye güç getirmesini ya da Suriye’ye kaçmasını engelleyecek.

Çatışmaların kent merkezine sıkışması ve sokak çatışmalarına dönüşmesi ihtimali ise operasyonun beklenenden uzun süreceği endişelerini beraberinde getiriyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?