banner39

Yağışlı hava Kerkük'teki sığınmacıları olumsuz etkiliyor

Soğuk ve yağışlı havaların başlamasıyla Kerkük'teki Leylan Çadır Kampı'nda kalan sığınmacıların durumu daha da ağırlaştı

Irak 02.11.2014, 15:36 02.11.2014, 15:36
Yağışlı hava Kerkük'teki sığınmacıları olumsuz etkiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak’ın Kerkük kentindeki Leylan Çadır Kampı’nda insani durumun kötüye gittiği belirtildi. 

Leylan Nahiyesi'nde 600 kişinin kaldığı kamptaki şartlar, soğuk ve yağışlı havaların ardından ağırlaşmaya başladı. Çoğu çadırda battaniye, ısıtıcı ve halı yok veya yetersiz. Maddi durumu iyi olmayan çoğu aile, çocuklarına kışlık giysi alamıyor. Kampta ayakkabısız gezen çocuklar dikkati çekiyor.

Kampın sorunlarıyla ilgilenen Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü ve Kerkük İl Meclisi Üyesi Ali Mehdi, yaptığı açıklamada, "Çadırlarda kalan aileler, soğuklara karşı korumasız. Kampta okul yok. Yeteri kadar temiz su gelmiyor. Salgın hastalıkların başlamasından korkuyoruz. Sürekli sağlık hizmeti sunulması lazım" dedi.

Kamptaki insani şartların düzeltilmesi için Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı ile BM Irak Temsilciliğine başvurduklarını ancak olumlu bir cevap almadıklarını aktaran Mehdi, "Yetkililer, burada bir kamp olduğunu ve çadırlarda kalan ailelerin zor şartlarda yaşadığını bilmesine rağmen bir şey yapmıyor" ifadesini kullandı.

Kampın Sorumlusu Şuayip Kasapoğlu da barınma ve beslenme noktasında sığınmacıların ciddi sıkıntılar çektiğini belirtti. Kampa her gün yeni sığınmacıların geldiğini aktaran Kasapoğlu, gerekli yardımın yapılmaması halinde, durumun daha da kötüye gideceğini dile getirdi.

Tarık Haşim ise ailesiyle yeni yerleştiği çadırda battaniye, halı ve ısıtıcı olmadığını, bu nedenle çocuklarının soğuklarda üşüdüğünü anlattı. Haşim, çevredeki aşiretler ve köylülerin yardımıyla ayakta durduklarını sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?