banner15

Yeni hava saldırılarında bir IŞİD lideri öldü

Koalisyon güçleri tarafından ŞİD'e yeni saldırılar düzenlenirken Irak ordusunun saldırılarında örgütün Enbar sorumlusu Şakir Vuheyb'in öldürüldüğü açıklandı

Yeni hava saldırılarında bir IŞİD lideri öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD ordusu ve koalisyon güçlerinin, Suriye ve Irak’ta, IŞİD hedeflerine yönelik 6 yeni hava saldırısı daha düzenlediğini bildirdi. Irak ordusu tarafından düzenlenen saldırılarda ise IŞİD yöneticilerinden Enbar sorumlusu Şakir Vuheyb'in öldürüldüğü açıklandı.

CENTCOM’un açıklamasına göre; ABD ordusu ve koalisyon güçleri, IŞİD’in Suriye’deki hedeflerine, savaş uçağı ve insansız hava araçlarıyla 3 hava saldırısı gerçekleştirirken, ABD ordusu insansız hava araçları ve döner kanatlı uçaklarla örgütün Irak’taki hedeflerine 3 hava saldırısı düzenledi.

Suriye’de, Rakka’nın batısında Tabka askeri havalimanının yakınlarındaki saldırıda IŞİD’e ait 1 tank, Kobani (Ayn el Arap) kentinin güneyindeki saldırıda da örgütün 2 muharebe mevzisi yok edildi. Deyru’z Zor’un güneydoğusundaki saldırıda ise bir IŞİD tankı kullanılmaz hale getirildi.

Irak’ta, Felluce’nin kuzeydoğusunda düzenlenen 2 saldırıda IŞİD’in 2 küçük ünitesinin hedef alındığı ve örgütün 2 havan topunun ve 1 sığınağının yok edildiği belirtilirken, Ramadi’nin batısındaki saldırıda örgütün kontrolünde olan binaya hasar verildiği kaydedildi.

Irak’taki hava saldırılarına Belçika ve Birleşik Krallık’ın destek verdiği ifade edilen açıklamada, uçakların operasyonların ardından bölgelerden güvenli biçimde ayrıldığı kaydedildi.

IŞİD'İN ÜST DÜZEY KOMUTANLARINDAN VUHEYB ÖLDÜRÜLDÜ

Bu arada, IŞİD'in Irak'taki üst düzey komutanlarından Şakir Vuheyb'in öldürüldüğü bildirildi.

Irak ordusuna bağlı Enbar Operasyon Gücü komutanlarından Reşid Felih, orduya ait savaş uçaklarının, Ramadi kentinin Hit ilçesinde IŞİD'e ait mevzilere saldırı düzenlediğini belirtti.

Felih, hava saldırılarında güvenlik güçleri tarafından aranan IŞİD'in Enbar sorumlusu Şakir Vuheyb'in öldürüldüğünü ifade etti.

Vuheyb'in çeşitli kentlerde birçok asker ve sivili katlettiğini öne süren Felih, Vuheyb'in ölümünün, büyük başarı olduğunu vurguladı.

Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziranda Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde ordu ve IŞİD arasında çatışmalar yaşanıyor. Irak ordusu ile ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait hava unsurları da IŞİD'in kontrolündeki hedeflere saldırılar düzenliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 19:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48