banner39

Yezidiler intikam için Müslüman köylere saldırıyor

IŞİD saldırılarından dolayı topraklarını terk eden Yezidiler Sincar'a geri dönmeye başladı. Ancak dönen Yezidilerden bazıları, IŞİD'in saldırılarının intikamını almak için Müslüman köylülere saldırıyor

Irak 13.02.2015, 11:21 13.02.2015, 14:46
Yezidiler intikam için Müslüman köylere saldırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sincar'daki topraklarına geri dönmeye başlayan Yezidi gruplardan bazıları intikam saldırıları gerçekleştirmeye başladı. Bazı silahlı Yezidi grupların, IŞİD'in saldırılarının intikamını almak için, IŞİD'e yardım etmekle suçladıkları Sünni köylüleri öldürmeye başladığı bildiriliyor.

Reuters'ta yer alan habere göre, Sincar'a dönen Yezidiler bölgede toplu mezarlar buldular. IŞİD'in saldırılarından dolayı geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yaşadıkları bölgeden kaçabilen Yezidilerin büyük bölümü Türkiye'ye sığınmıştı. Kaçamayanlarınsa, IŞİD tarafından infaz edildikleri ve toplu mezarlara gömüldükleri iddia ediliyor.

IŞİD'in bölgeden çıkarılmasının ardından Sincar'a dönmeye başlayan Yezidilerden bazı gruplar intikam saldırıları düzenlemeye başladı. Silahlı Yezidi grupların düzenlediği intikam saldırılarında, 21 Sünni köylünün öldürüldüğü, 17'sinin de hala kayıp olduğu bildiriliyor. 

Yezidi grupların saldırılarına maruz kalan köylülerden 41 yaşındaki Zafer Ali Hüseyin, "Yezidiler intikam almaya başladı. Amaçları buradaki Arapları uzaklaştırmak ve bölgede sadece kendilerinin kalmasını sağlayarak haritayı değiştirmek." dedi. Sincar'daki Sibaya köyünde yaşayan Hüseyin ve köylülerinin şimdi Sibaya'ya 45 kilometre uzaklıktaki başka bir köye göç ettiklerini ve köylerine dönemediklerini söylüyor. 

Sibaya'daki köylüler, IŞİD'in saldırdığı sırada Sibaya'dan sadece birkaç kişinin IŞİD'e katıldığını ancak onların da daha sonra Suriye'ye gittiklerini ve Suriye'deki çatışmalarda öldürüldüklerini söyledi. Köylüler, IŞİD'in saldırdığı sırada Yezidilerin kaçmasına yardım ettiklerini ancak geri dönen Yezidilerin kendilerine saldırdığını belirtiyor. 

 

banner53
Yorumlar (1)
Cengiz 6 yıl önce
Niye haberi Reuters'den alıyorsunuz ki? Kocaman Türkiye'nin orada bir tane muhabiri yok mu? Kaynağı batıdan alıyorsunuz bir de batı medyasını eleştiriyorsunuz!
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?