banner39

Zebari: ABD Irak'ta hükümet için bastırsın

Irak Dışişleri Bakanı, ABD'ye ülkede yedi aydır süren hükümet krizinin aşılması için daha etkin rol oynama çağrısı yaptı

Irak 28.09.2010, 15:53 28.09.2010, 16:26
Zebari: ABD Irak'ta hükümet için bastırsın

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Amerika Birleşik Devletleri'nin, yeni Irak hükümetinin kurulmasıyla ilgili açmazın çözümü için daha aktif rol oynaması gerektiğini söyledi.

Zebari, New York'ta Associated Press ajansıyla yaptığı söyleşide, Irak'ta yaklaşık 7 aydır yeni hükümetin kurulamamasının, ülkeyi siyasi açıdan belirsizlikte bırakmanın yanı sıra ekonomiye de zarar verdiğini belirtti.

Zebari, ABD'nin geçen ay ülkedeki tüm muharip askerlerini çekmesinden bu yana siyasi olarak fazla bir etkinlik göstermediğini belirtti; buna karşılık Washington'un Iraklı siyasi liderleri ilerleme yönünde teşvik etmek için çok önemli bir rol oynayabileceğini savundu.

Hoşyar Zebari, muharip Amerikan askerlerinin ağustos ayı sonunda Irak'tan çekilmelerinin ardından Irak güvenlik güçlerinin sorumluluk aldıklarını kanıtladıklarını, ülkede bir güvenlik boşluğunun olmadığını, hükümetin kurulması konusundaki başarısızlığın ciddi sorunlar yarattığını bildirdi.

BİZE BIRAKTINIZ AMA....

Zebari, herkesin, bir hükümetin kurulup kurulmayacağını, siyasi açıdan ve güvenlikle ilgili istikrarın sürüp sürmeyeceğini görmek için geride durduğunu belirterek, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, hükümetin, Iraklıların kendileri tarafından kurulması gerektiğine inandığından bu yönde aktif bir rol üstlenmediğini kaydetti.

Zebari, uluslararası petrol şirketlerinin Irak'la anlaşmalar yapabilmek için, yeni hükümetin kurulmasını beklediklerine dikkat çekti.

Iraklı Kürt bakana göre, mesele sadece ortada bir hükümet olmaması değil, hükümet kurma yönünde çaba olmaması...Iraklı bakana göre açmazın temelinde de hükümetin özüne ilişkin tartışmalar değil, isimlerin kim olacağı, kimin hangi görevi alacağı ve en önemlisi de başbakanlığı kimin alacağı yatıyor.

Irak Dışişleri Bakanı, ABD'nin, Iraklı liderleri görüşmeye, süreci ileri götürmeye teşvik etme rolünün olduğuna güçlü biçimde inandığını ifade ederek, Irak hükümetinin kurulmasında yaşanan gecikmenin, ''önemli bir olumlu sonucu'' olduğunu söyledi ve bu gecikmenin, ''Iraklı liderlerin, yeni Irak'ın, yabancı baskılara, İran'a, ABD'ye, Arap ülkelerine, Türkiye'ye göre hareket etmeyeceğini'' gösterdiğini savundu.

Zebari, Iraklıların, kendi gelecekleri hakkında karar vermek, kendi hükümetlerini ve liderlerini kendileri seçmek istediklerini, ancak bunun uzun zaman aldığını, bu nedenle ABD'nin bu açmazın aşılmasına yardım etmek için daha aktif rol oynaması gerektiğini söyledi.

ABD ASKERLERİNE 400 MİLYON DOLAR TAZMİNAT

Son otuz yıldır savaş, yaptırımlar, işgal ve içerdeki bölünmelerden muzdarip olan ülkesinin, sınırlarının değişmediğinin ve sonunda iç savaş tehlikesinin önlediğinin altını çizen Zebari, ''Irak, tarihinin en tehlikeli dönemi geçirdi. Tüm bu travma ve acıya rağmen, bu ülkenin geleceğine olan umudumuzu kaybetmedik'' dedi.

Zebari, yeni hükümeti bekleyen bir diğer zorluğun, idam edilen Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin döneminin zararları nedeniyle Amerikan vatandaşlarının tazminat taleplerinin ödenmesi için 400 milyon dolara parlamento onayının verilmesi olacağını bildirdi.

"IRAK DAHA GÜVENLİ, DAHA ETKİN"

Irak Dışişleri Bakanı, ülke çapında münferit saldırılarını artabileceğini kabul ederken, ülkesinin, birkaç yıl öncesine göre çok daha güvenli olduğunu iddia etti.

Geçmişte Arap dünyasında tecrit edilen Irak'a yönelik bu olumsuz tutumun değiştiğini de ifade eden Zebari, buna örnek olarak, Mısır'ın yeniden büyükelçilik açmasını, Kuveyt'in ülkeye büyükelçi göndermesini ve Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ile Suriye'nin yakın zamanda Irak ile ilişkileri iyileştirmesini gösterdi.

Irak'ta Mart ayında düzenlenen seçimlerde hiç bir siyasi blok net bir üstünlük sağlayamamıştı.

Dini ve etnik fay hatlarının böldüğü ülkede, yeni hükümetin tüm tarafları temsil etmesi için geniş bir koalisyon kurulmasına çalışıldı, ancak taraflar herkesi memnun edecek bir çözümde uzlaşamadı.

Bu nedenle Nuri Maliki liderliğindeki son hükümet, emanetçi olarak görevini sürdürüyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü