banner15

1.2 milyar TL'lik rekor teklif

Emlak GYO’nun Ayazağa’daki 242 dönüm arsasına biçilen muhammen bedel ikiye katlandı. TOKİ iştiraki Emlak GYO’nun İstanbul Ayazağa’daki arsası için şirkete 1.2 milyar TL’lik hasılat payı teklif edildi.

1.2 milyar TL'lik rekor teklif

 

TOKİ iştiraki Emlak GYO’nun İstanbul Ayazağa’daki arsası için şirkete 1.2 milyar TL’lik hasılat payı teklif edildi. Dün gerçekleştirilen ihalenin ikinci oturumunda Metal Yapı-Özüm Petrol-Yeşil İnşaat-NASA İnşaat-K Yapı Gayrimenkul-Taşçılar Madencilik Ortak Girişimi 3.2 milyar TL’lik toplam hasılat üzerinden Emlak GYO’ya yüzde 37.1 pay, yani 1.2 milyar TL önererek en yüksek teklifi verdi. Konsorsiyum, artan gelir üzerinden de şirkete yüzde 37.20 oranında pay vermeyi taahhüt etti.

6 şirketten oluşan konsorsiyuma dün yeni bir şirket daha eklendi. Tekstil ve denim sektöründe faaliyet gösteren Leke Jeans’in de katılmasıyla konsorsiyum 7 ortaklı yapıya döndü.

AĞAOĞLU VE ESER KOVALADI


İhalenin ilk oturumunda 10 şirket teklif vermişti. Dünkü ikinci oturumda ise Emay İnşaat, Türkerler İnşaat’ın bulunduğu ortaklık ve Erciyes Endüstri’nin bulunduğu konsorsiyum ihaleden çekildi. Geri kalan 7 teklif istekli arasında 3 sözlü, 1 de yazılı tur yapıldı.

Buna göre, en yüksek ikinci teklifi Ali Ağaoğlu’nun şirketi Akdeniz İnşaat, üçüncü en yüksek teklifi ise Eser Mühendislik-Eser Üst Yapı ortaklığı verdi. Soyak, Artaş İnşaat, Nurol-Mesa ortaklığı ile Eroğlu Yapı geride kaldı. İhalede oluşan rakamla, 604 milyon 940 bin TL olarak beklenen asgari bedel (muhammen bedel) ikiye katlandı.

‘UZUN ZAMANDIR BÖYLE İHALE OLMADI’

Ayazağa’daki 242 dönümlük arazinin hasılat paylaşımı modeliyle yapılan ihalesi, Emlak GYO için rekor bir gelirin habercisi oldu. Şirketin bugüne kadar yapılan hasılat paylaşımı ihalelerinde teklif olarak aldığı en yüksek gelir, Şubat 2010’da Varyap-GAP İnşaat ortak girişiminin Ataşehir’deki 99 dönümlük araziye verdiği 1.1 milyar TL’lik toplam gelir üzerinden 501 milyon TL pay idi.

İki arazi arasında büyüklük açısından ciddi fark olmasına rağmen 1.2 milyar TL’nin gerçek bir gelir rekoru olduğunu ifade eden Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Uzun zamandır böyle bir ihale görmemiştik. Bu kıyasıya yarış ve oluşan güzel rakam piyasadaki ve sektördeki canlanmanın bir işaretidir diye algılıyoruz. Rekor kırıldı” dedi.

KONUTLARIN FİYATI DA YÜKSELDİ

194 dönümü konut alanı olan ve 5 bine yakın konut inşa edilebilecek arazide, bu rakamlara göre, konutların metrekare fiyatının da yükseldiğini belirten Kurum, “Biz ulaşılabilir bir fiyat düşünmüştük. Fakat görünen o ki, metrekare fiyatı nereden baksanız 4 bin 500 TL’yi bulur. Yine de proje ortaya çıkmadan bu konuda kesin bir şey söylemek doğru değil. İhale sonucunu 1 hafta içinde açıklayacağız” diye konuştu.

En iyi teklifi veren konsorsiyumda yer alan Yeşil İnşaat’ın sahibi Engin Yeşil, 1.2 milyar TL’lik rakamı çok iyi bulduklarını belirtti. Yeşil, “Böyle bir araziyi çok iyi şartlarda aldık. Türkiye’nin bugünkü şartlarına göre, yapacağımız projenin mükemmel getirisi olacağına eminiz” dedi. ABD’li ‘Emlak Kralı’ Donald Trump’ın Türkiye’deki projelerinde isim hakkına sahip olan Yeşil, “Kendisi bu proje için de arzulu” yorumunu yaptı.

Konsorsiyumun yüzde 50’nin üzerinde payla lideri olan Metal Yapı’nın sahibi Ömer Saçaklı da, ihalenin onaylanması durumunda Emlak GYO’ya 250 milyon TL’lik bir ön ödeme yapacaklarını belirterek, “1.5 milyar TL’lik yatırımla, Türkiye’de olmayan bir proje yapacağız. İnşaata 3-4 ay içinde başlamak istiyoruz. Mimari proje yarışması açacağız” dedi.

Ömer Saçaklı, ihalede Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinin önüne geçmelerini şöyle değerlendirdi: “Türkiye’nin önemli inşaat şirketlerinden Yeşil İnşaat’ın gayreti, en büyük tekstil firmalarından Leke Jeans’in inşaat işine girme arzusu ve heyecanı, Regnum’un eski ortağı ve K Yapı’nın sahibi Murat Karaduman’ın mimarlık ve inşaat tecrübeleri, Metal Yapı’nın proje geliştirme tecrübesi birleşince en büyük firmaların önüne geçtik.”


Emlak GYO’nun İstanbul Ataşehir’deki merkezindeki ihale salonu, uzun zamandır ilk kez bu kadar kalabalıktı. Akdeniz İnşaat’ın sahibi Ali Ağaoğlu ve  Genel Müdür Hasan Rahvalı, Soyak Holding’in patronu Erkut Soyak ve CEO Vekili Emre Çamlıbel, Artaş İnşaat’ın sahibi Süleyman Çetinsaya’nın da aralarında bulunduğu sektörün önde gelen yöneticileri kıyasıya yarıştı. Eryap’ın ve denim markası Colins’in sahibi Nurettin Eroğlu da salonda bulundu. Ancak en iyi teklif Leke Jeans’in de ortak olduğu konsorsiyumdan geldi.

EN İYİ TEKLİFİ KİMLER VERDİ?


Metal Yapı: Konsorsiyumda yüzde 50’nin üzerinde payla lider. Göktürk ve Kemerburgaz bölgesinde geliştirdiği konut projeleriyle öne çıkıyor. Fatih’teki Historia Alışveriş Merkezi’nin ortağı. Florya’da bir proje daha yapıyor.

Özün Petrol: Metal Yapı’nın iştiraki.

Leke Jeans: Sahibi, Cengiz Acar. 400 mağazalı büyük bir hazır giyim ve jean markası. 4 bin çalışanı var. Konsorsiyuma dün dahil oldu. İlk inşaat işi bu arazi.

K Yapı Gayrimenkul: Sahibi, Mimar Murat Karaduman, Öztürk Ailesi’nin gayrimenkul şirketi Regnum’un eski ortağı. Yüzde 10 hissesini 2008’de satarak şirketten ayrıldı.

Yeşil İnşaat: Yeşil Kundura’nın sahibi Yeşil Ailesi’nin gayrimenkul şirketi. Beylikdüzü’ndeki Innovia projesine devam ediyor. Trump markasının Türkiye’deki isim hakkı ortağı.

NASA İnşaat: ABD Savunma Bakanlığı’nın Afganistan’daki askeri üs ve karargahlarına servis hizmeti veren, İncirlik Üssü’ne şantiye ve karargah hizmeti veren firma.

Taşçılar Madencilik: Cephe firması.

 Kaynak: Habertürk

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 07:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48