banner15

140 yeni model görücüye çıktı

Bu yıl 112. kez açılan dünya otomotivinin Avrupa'daki en önemli gösterilerinden Paris Fuarı'nda yüzlerce yeni model otomobil sergilenirken, 20'si konsept 140 yeni model ilk kez podyuma çıkıyor.

140 yeni model görücüye çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bu yıl 112. kez açılan dünya otomotivinin Avrupa'daki en önemli gösterilerinden Paris Fuarı'nda yüzlerce yeni model otomobil sergilenirken, 20'si konsept 140 yeni model ilk kez podyuma çıkıyor.
Referans'tan Mehmet Ali Kantarcı'nın haberine göre, krizden ağır alan dünya otomotiv sektörü, yaralarını sarmaya başladı.

2008 krizinde dip yapan otomotiv devleri, yeni modellerle atağa kalktı. Krizde boş durmayan şirketler, dün kapılarını açan Paris Otomobil Fuarı'nda rekor sayıda yeni model sergiledi. Fuarda 92'si dünya prömiyeri olmak üzere toplam 140 aracın tanıtımı gerçekleşti. Bu sayı 2008'de sadece 90 adetti. Paris Otomobil Fuarı, eski günlerdeki gibi görkemli bir açılışa sahne oldu.

Dev organizyona, 26 ülkeden 306 marka katıldı. Fuarı 13 binden fazla gazeteci takip etti. Üreticiler, bu yıl daralması beklenen Avrupa'da yeni modellerle doping etkisi yaratmaya çalışacak. Paris'te sergilenen yeni modellerin yaklaşık 60'ı da 29 Ekim'de başlayacak İstanbul Autoshow 2010'da Türk tüketicilerle buluşacak. 
 
Fuarda konsept "Gelecek, şimdi" ana temasıyla geleceğin teknolojisi çevreci araçlar oldu. 20'si konsept, 140 yeni araçta en fazla dikkati sıfır emisyonlu yüzde 100 elektrikli modeller çekti. 100 km'de 2.6 lt harcayan dünyanın en cimri aracı Plug in Prius Hybrid, Bursalı Renault Fluence Z.E., Renault Kangooo Z.E., Renault Twizzy, Peugeot iOn, Citroen C Zero ve Volvo S40 Zero ve Fisker Karma göze ilk çarpan modellerdi.

Citroen C4, Mercedes CLS, yeni BMW Serisi, Peugeot 508, Toyota Verso S, Range Rover Evoque, Bentley Continental GT, yeni Ford Focus, Opel Sports Tourer, Audi A7, yeni Volkswagen Passat, yeni Mazda 2 gibi modeller de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. 
 
TOYOTA'NIN YILDIZI TÜRKİYE


Krizde Avrupa pazarları otomotiv devlerini üzerken, sürpriz patlama yapan Türkiye yüzleri güldürdü. Toyota Motor Avrupa Başkanı Didier Leroy, Türkiye'nin Toyota'nın Avrupa'daki "parlayan yıldızı" olduğunu belirterek, "2010'da Toyota markasının Avrupa'da satışlarını en fazla artırdığı pazarlar arasında Türkiye başı çekti. 2011'de de Türkiye ve Rusya'da yine büyüme bekliyoruz" dedi. Sorularımızı yanıtlayan Leroy, önümüzdeki yıl Avrupa'da stabil bir pazar öngördüklerini ancak Türkiye ve Rusya'nın yine parlayan yıldızlar olacağını söyledi.

Leroy, 1 yıl Toyota'nın distribütörlüğünü alan Suudi merkezli ALJ Grubu'nun performansından memnun olduklarını kaydederek, "Hem Toyota hem de ALJ Grubu ‘kazan kazan' prensibiyle Türkiye'den oldukça memnun. Bu yıl Toyota olarak Avrupa'daki pazarın yüzde 3-4 gerilemesini beklerken Türkiye'deki satışlarımız iyi gidiyor. Yeni distribütörümüz satışlarını 25 binlerden 38 binlere yükseltecek. Gelecek yıl ise 50 bin adetlik satış öngörüyor."
 
Adapazarı fabrikasında da memnun olduklarını belirten Leroy, önümüzdeki dönemde Türkiye'ye yeni görevler vereceklerini kaydetti. Leroy, "Adapazarı Toyota'nın dünyadaki en kaliteli üretim tesislerimizden biri. Geçmişte bir süre o tesis bana bağlıydı. Kalitesini iyi biliyorum" dedi.

ALJ Grubu'nun Adapazarı'nda üretmek için kendilerinden yeni modeller istediğini, ürün çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Leroy, "Önümüzdeki dönemde Adapazarı'na daha nasıl bir vereceğiz kararını açıklayacağız" dedi.

Toyota Motor Company'nin 1990'dan beri Avrupa'daki yatırımlarının 7 milyar euroyu bulduğunu kaydeden Leroy, Avrupa'da 94 bin işçi ve 3 bin bayileri bulunduğunu söyledi. 1997-2007 arasında Avrupa'da durmadan büyüdüklerini söyleyen Didier, bu ay 20 milyonuncu Toyota'yı Avrupa'da yola çıkaracaklarını belirtti.

Ağustos 2010 itibarıyla Avrupa'daki paylarının yüzde 4.8 olduğunun altını çizen Leroy , "Bu yıl Avrupa'da 800 bin araç satacağız" dedi. Tüm dünyada 13 yılda 2.8 milyon adet hibrid araç sattıklarını, bunun 300 bin adetinin Avrupa'da bulunduğunu belirten Leroy, 2012'de full elektrikli aracı Avrupa kıtasında satışa çıkaracaklarını sözlerine ekledi. 
 
Toyota'nın yeni geliştirdiği Plug in Prius Hybrid, bugüne kadar dünya üzerinde geliştirilmiş en cimri otomobil özelliğine sahip. Araç, 100 km'de ortalama 2.6 lt yakıt harcıyor. Plug in Prius Hybrid, havaya 59 gram karbondioksit salıyor.
 
FERRARİ

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari'nin fuardaki yeniliği 599 GTB Fiorano temel alınarak geliştirilen ve SA Aperta ismini alan modeldi. Ferrari'nin sadece 80 adet üreteceği bu aracın sahipleri daha şimdiden belli oldu. Ve Türk tüketiciler maalesef sınırlı sayıdaki bu kotalardan yararlanamadı. Ferrari ile Pininfarina'nın 80 yıllık işbirliğinin meyvesi olan Ferrari SA Aperta'da 670 beygir güç üreten motor bulunuyor.
 
BURSALI DOBLO

Fiat, Paris Otomobil Fuarı'nda geçtiğimiz hafta Avrupa'da "Yılın Ticari Aracı" seçilen Bursalı Doblo'yu sergiledi. Fiat standında yer alan aracın binek versiyonu Dualogic Eco, yakıt tüketimiyle dikkat çekti. 90 beygir güç üreten 1.6 Multijet motorla donatılan Doblo, 100 km'de ortalama 5 lt yakıt tüketimiyle dikkat çekti. Fiat, "Yılın Ticari Aracı" seçilen Doblo'nun yanı sıra yine Tofaş'ın Bursa fabrikasında üretilen Fiorino'nun Cubo Trekking versiyonunu da ziyaretçilerle buluşturdu.
 
CİTROEN

Citroen, otomobil tutkunlarına ünlü giyim markası Fransız Lacoste'la birlirkte sürpriz hazırladı. Fuarda Citroen Lacoste isimli sıra dışı bir konsept sergilendi. 4 kişilik araç, özellikle hobi tutkunları için tasarlandı. Ön kapısı ve tavanı olmayan "havadar" konsept, sörf, kayak ve golf sporuyla uğraşanlar için birebir… 3.45 metre uzunluğunda, 1.52 metre yüksekliğindeki araçta, çevre dostu 3 silindirli motor kullanıldı. Konseptte dikkat çeken bir başka özellik de Lacoste'un yeşil ve beyaz renklerinin ağırlıkta olması. Citroen Lacoste konsepti, Paris'te en ilgi çekenlerin başında geldi.
 
TOYOTA

Toyota Otomotiv Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, 2011'de 50 bin adetlik satış hedeflediklerini ve bunun için şimdiden tüm teşkilat olarak çalışmaya başladıklarını söyledi. Satış, yedek parça, ve satış sonrası altyapılarını yeniden düzenleyeceklerini belirten Bozkurt, Türkiye genelindeki 61 bayinin teknisyen, satış elemanı ve diğer eleman ihtiyaçlarını saptayacaklarını ve yeni istihdam yaratacaklarını açıkladı.

Geçen aylarda devreye aldıkları Toyota Finans sistemini kullanan müşteri oranınıvn yüzde 70'e ulaştığını anlatan Bozkurt, 2011'de satacakları 50 bin aracın 35 bininin bu kredi sistemiyle satılacağını kaydetti.

Fuarda dünya tanıtımı yapılan küçük MPV modeli Verso S'in gelecek yılın Temmuz ayında pazara sunulacağını belirten Bozkurt, henüz fiyat çalışması yapılmadığını ancak aracın Yaris ve Auris arasında bir yere konumlandırılacağını söyledi. 1.3 benzinli ve 1.4 dizel motor seçenekleri bulunan Verso S, 100 km'de 4.3 lt'lik yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor. 
 
Oyak Renault'nun Bursa'da 2011'in ilk çeyreğinde seri üretimine başlanacak elektrikli Fluence Z.E.'nin dünya prömiyeri Paris'te gerçekleşti. Elektrikli otomobil, 2011'in ilk yarısında Avrupa'da satışa sunulacak. Fluence Z.E.'nin Avrupa'daki vergi destekli satış fiyatı dizel bir araca denk olan 23 bin 400 euro olarak açıklandı. Ayrıca aracı kullanacaklar ayda 79 euro batarya kirası ödeyecek. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Fluence Z.E.'nin Avrupa ile aynı anda Türkiye'de de satışa sunulacağını söyledi.

Aybar, elektrikli araçlar için altyapı çalışmasına başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin son hızla çalıştığını kaydederek, "Yılsonu doğru elektrikli araçların şarj istasyonlarını İstanbul'da görmeye başlayacaksınız bile. Hedefimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi büyükşehirlerde 2013 yılına kadar 3 bin şarj istasyonu kurmak" dedi.

İbrahim Aybar, elektrikli araçların çok yeni bir teknoloji olmasına karşın kısa sürede büyük ilgi göreceğine inandıklarını belirtti. Renault Mais Genel Müdürü, "2015'e kadar Türkiye'de toplam 30 bin adetlik elektrikli araç pazarı oluşacak. Bunun 10 bin adedi de Fluence Z.E. olur" açıklaması yaptı. 
 
Hükümetin yıl sonunda açıklaması beklenen Otomotiv Strateji Belgesi'yle elektrikli araçların vergi mevzuatının netleşeceğini ifade eden Aybar, şunları söyledi: "Avrupa'da çevreci elektrikli araçlara önemli teşvikler veriliyor. Bu miktar 5 bin euroyu buluyor.

Biz de hükümetimizden destek bekliyoruz. Yapılan hesaplamalara göre, benzinli bir aracın 5 yılda çevreye verdiği zarar 8 bin 492 euro yani 17 bin lira. Eğer hükümet elektrikli araçlardan 10 bin lira tutan ÖTv ve KDV tutarlarını almazsa 10 bin lira zarar ediyor. Ancak kamunun çevreyi temizleme maliyeti 7 bin lira azalıyor. Bu, 30 bin araçlık bir park için 350 milyon lira vergi kaybı, 510 milyon lira ise çevreyi temizleme faturası demek. "
 
LAMBORGİNİ

Spor otomobil tutkunlarının gözdesi Lamborghini, fuarda yeni modeleri ve mankenleriyle dikkatleri çekti. İtalyan marka standının gözdesi Murchielago modelinin yerini alacak Sesto Elemento oldu. Araç, daha fazla performans gösterebilmesi için tamamen karbon fiberden üretildi. Lamborghini CEO'su Stephan Winkelmann, karbon fiber kaporta sayesinde Sesto Elemento'nun daha az karbondioksit salgılayacağını söyledi. Önümüzdeki günlerde seri üretimine başlanacak araç, sınırlı sayıda üretilecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 08:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48