banner39

AB ikaz sistemi üzerinde çalışıyor

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, küresel krizin AB ülkelerine etkisine, genişleme dinamiklerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

İş Dünyası 29.09.2010, 02:47 29.09.2010, 02:47
AB ikaz sistemi üzerinde çalışıyor


Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Eurochambres Başkan Yardımcısı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, AB şuan yeni ve daha etkili bir denetim ve erken uyarı mekanizması geliştirme çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Karadağ’ın Budva şehrinde Karadağ Ekonomi Odası tarafından düzenlenen toplantıda EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı olarak, küresel kriz ve AB ekonomisi üzerindeki etkileri konusunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, küresel ekonomik krizin AB ülkelerine etkisine, genişleme dinamiklerine ve Euro’nun geleceğine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

2 BİN ODA 20 MİLYON İŞADAMINI TEMSİL EDİYOR

Hisarcıklıoğlu Karadağ’da yaptığı konuşmasında, EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı olarak, 2 bin oda ve 20 milyondan fazla Avrupalı girişimciyi temsil ettiğini belirterek, Karadağ Ekonomi Odası’nın EUROCHAMBRES’in Batı Balkanlardaki en aktif üyelerinden biri olduğunun altını çizdi.

Hisarcıklıoğlu ayrıca, EUROCHAMBRES tarafından üzerinde çalışılmakta olan bir proje ile aralarında Karadağ Ekonomi Odasının da yer aldığı Batı Balkanlardaki Odalarla, AB mevzuatı ve uygulamalarının güçlenmesine katlı sağlanmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Bölgede ekonomik bütünleşmenin, istikrarlı ve şeffaf olmasının sağlanması kapsamında, Karadağ Ekonomi Odası’nın büyük bir sorumluluk taşıdığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, bölgede sıkça yaşanan kriz ve değişikliklere rağmen, Karadağ Ekonomi Odası’nın ülkedeki ekonomik kalkınma ve Avrupa Birliği’ne entegrasyonu bakımından kilit bir role sahip olduğunu ifade etti.

AB İŞSİZLİĞİ AZALTMAK İÇİN ÇALIŞIYOR

2010 mali krizinin AB’ye etkilerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, krizin Avrupa’da büyüme ve işsizlik oranlarını önemli düzeyde etkilediğini söyledi.

Özellikle İspanya, İrlanda ve Yunanistan’da bu etkinin ciddi düzeyde hissedildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Kriz öncesi işsizlik oranları AB için ortalama yüzde 9.6 iken, 2010 ilk çeyreğinde euro bölgesi için yüzde10 civarındadır. 2010 yılı başlarında EUROCHAMBRES tarafından yapılmış olan anket sonuçlarına göre, bu yılın başlarında girişimcilerin nakit akışlarında daralma olmuştur. Makroekonomik belirsizlik ve finansa erişimde zorluklar yaşanmış olup bu durumun gelecek altı ayda da devam etmesi beklenmektedir. Ankete göre, 2010 yılı 2.çeyreğinde katılımcıların yaklaşık yüzde 50’sinin daha katı koşullar altında banklara borçlanmış, söz konusu koşullarda bugüne kadar kayda değer bir iyileşme görülmemiştir” dedi.

KÖTÜYE GİDİŞ YAVAŞLADI

Hisarcıklıoğu, Ocak 2009 ile karşılaştırıldığında, banka kredi koşullarındaki kötüye gidişin yavaşladığını, ancak tablonun halen negatif durumda olduğunu ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 30’unun yatırımlarını azalttığını bildirirken, yüzde 50’sinin mevcut durumu korumayı hedeflediklerini anlattığını duyurdu. Ayrıca girişimcilerin yüzde 60’ının 2010 yılında istihdam oranlarının aynı kalacağını belirttiğini, yüzde 20’sinin ise iş gücünde azaltma yapmayı planladıklarını vurguladı. Anket sonuçları ışığında, Avrupa’nın ekonomi politikası hedefinin iki bölümden oluşması gerektiğini ifade den Hisarcıklıoğlu, büyüme ve reformlar teşvik edilirken, ülkelerin, mali desteğini kesinleştirmesi gerektiğini ifade etti.

EURO’NUN GELECEĞİ TARTIŞILIYOR

 Özellikle, çalışma hayatı ve emekli reformlarına birçok ülkede ihtiyaç duyulmakta olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa büyüme oranının yüzde 1.8 olması öngörülürken, AB şuan yeni ve daha etkili bir denetim ve erken uyarı mekanizması geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir. Kriz döneminde, Euro’nun geleceği ile ilgili tartışmalar yaşanmıştır. Ancak, Euro’nun varlığı genelde ve özellikle de kriz döneminde üyelerine bir dizi katkı sağlamıştır. Ticari engeller ve fon temini sorunu azalmış, özellikle uluslararası işlem maliyetleri azalmış, para birimleri arası değişiklik sonucu yaşanan kur kaybı ortadan kalkmıştır.”

 

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü