banner15

AB, 'sağlıklı işgücü' seferberliğinde

AB parlamenterlerinin yoğun ilgi gösterdiği Brüksel'deki toplantılarda 'Sağlıklı İşgücü Koalisyonu' kuruldu. AB üyeleri dışında Türkiye, İsrail ve Kanada da koalisyona dâhil edildi.

AB, 'sağlıklı işgücü' seferberliğinde

 

Küresel krizde ekonomisi ciddi oranlarda küçülen Avrupa Birliği, yaralarını sarmak için her alanda çalışma başlattı. 
 
Özellikle kas ve iskelet sistemi hastalıklarından (KİSH) kaynaklanan işgücündeki verimlilik kaybını gündeme alan AB, 2009'da 'Sağlıklı İşgücü (Fit For Work)' seferberliği projesini hayata geçirdi. AB sağlık bakanlarından bu alandaki bilim adamlarına kadar geniş bir katılım tabanına sahip projenin bu yıl kapsamı genişletildi.

AB parlamenterlerinin yoğun ilgi gösterdiği Brüksel'deki toplantılarda 'Sağlıklı İşgücü Koalisyonu' kuruldu. AB üyeleri dışında Türkiye, İsrail ve Kanada da koalisyona dâhil edildi. Türkiye'de nüfusun yüzde 30'unun benzer rahatsızlık duyduğu tahmin ediliyor.

KİSH'in Türk ekonomisine etkisi hakkında henüz çalışmalar tamamlanmamış durumda. Abbott'un üniversitelerin desteğiyle yapılan çalışmaların 2011 başında açıklanması bekleniyor. Uzmanlar, gelinen nokta itibarıyla kas-iskelet sistemi rahatsızlığı duyan bir hastanın Türk ekonomisine maliyetinin yıllık 12 bin lira civarında olabileceğini tahmin ediyor.

AB'de ise istihdamın altıda biri olan 44 milyon kişi kas ve iskelet sistemi hastalıklarından şikâyetçi. Bunların da yüzde 40'ı rahatsızlıklarından dolayı işten ayrılmak zorunda. Kaybın ekonomiye maliyeti yıllık 240 milyar Euro. İrlanda, İsrail ve Katalonya'daki çalışmaların sunumlarının da yapıldığı oturumlarda bu hastalıkların ekonomilerde oluşturduğu doğrudan ve dolaylı maliyetlerin neler olduğu ve hastalıklarla mücadele konusunda neler yapılacağı tartışıldı.

Avrupa Romatizmayla Mücadele Grubu (EULAR) başkanı ve sağlıklı işgücü koalisyonunun eşbaşkanı Prof. Paul Emery, "Kronik hastalıkları olan kişilerin işlerine devam etmelerini sağlayacak politikalar, uygulama içinde bulunduğumuz dönemde çok önem kazandı." dedi. AB Parlamenteri ve Koalisyon Eşbaşkanı Antoniya Paranova ise kas ve iskelet sistemi hastalıklarının hayat kalitesini düşürdüğünü, ancak sağlıklı politikalar uygulanarak düzeltilebileceğini ifade etti.

Bu sorunlardan dolayı AB'ye gayri safi milli hâsılanın yüzde 2'si oranında külfet doğduğuna işaret eden Paranova, GSMH'nın yüzde 0,02'sinin harcanması halinde problemin yıkımlarının bertaraf edileceğine dikkat çekti. Kas ve iskelet sistemi hastalıkları, spor zedelenmesinden bel fıtığına kadar 200'den fazla hastalığı kapsayan bir terim. Ağrılar altı haftadan fazla iyileşmemesi halinde kronik olarak kabul ediliyor.

Bu durumdaki rahatsızlıklara çözüm getirmek için kurulan Sağlıklı İşgücü Koalisyonu, EULAR, Çalışma Vakfı (Work Foundation), Birleşmiş Milletler Kemik ve Eklem Onyılı ve RAND Avrupa gibi kurumların himayesinde çalışıyor. Koalisyon, Aralık 2010'daki AB Belçika Başkanlığı sırasında uygulanmak üzere AB sağlık bakanlarından erken müdahalenin uygulanmasında kararlılık göstermelerini istiyor.

2011'de KİSH'lere ilişkin bir konsey önerisi ve 2012'de Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) ulusal stratejilerin oluşturulması için çağrıda bulunmasını konusunda da çalışmalar yapıyor.

Kaynak:Zaman

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 07:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48