banner39

Akdamar'ın çanı yatırım için çaldı

Ermeni diyasporası, 95 yıl sonra ayak bastıkları kente yatırım yağdıracak. Bir ay içinde Türkiye'ye dönüp çalışmalara başlama kararı alan Ermeni işadamları, Van'ın çehresini değiştirmek için çalışmalara başladı.

İş Dünyası 23.09.2010, 06:54 23.09.2010, 06:54
Akdamar'ın çanı yatırım için çaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Ermeni Surp Haç Kilesi'nde 19 Eylül'de gerçekleştirilen ayinden unutulmaz hatıralarla dönen Ermeni diyasporası, 95 yıl sonra ayak bastıkları kente yatırım yağdıracak. 

Referans'tan Aram Ekin Duran 'ın haberine göre, bir ay içinde Türkiye'ye dönüp çalışmalara başlama kararı alan Ermeni işadamları, Türkiye'nin gelir seviyesi en düşük kentlerinden biri olan Van'ın çehresini değiştirmek için çalışmalara başladı.

Diyasporanın Van'a yapmayı planladığı başlıca yatırımlar ise şöyle: Erciş ilçesine bağlı göl kenarındaki Ayanıs Köyü'nde Süphan Dağı'na nazır tatil köyü, Van-Gevaş arasında Akdamar Adası manzaralı 5 lüks otel, Van-Erivan hattında çalışacak bir hava yolu şirketi kurmak, kent çevresindeki maden sahalarını işletmek, Rus işgalinden kalma petrol aramalarını yeniden başlatmak.

Akdamar'da yaklaşık 5 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirilen ayinin sorunsuz geçmesi ve Van halkının gösterdiği misafirperverlikten çok etkilenen Ermeni işadamları, kenti yeni baştan yaratmak için harekete geçti.

Vanlı işadamları ile fikir alışverişinde bulunan ve "Van'da ne yatırım yapabiliriz?" diye soran Ermeni işadamları, araştırmaları sonrasında özellikle turizm, madencilik ve ulaştırma alanında yoğunlaşma kararı aldı. 
 
Ermeni diyasporasına mensup işadamlarının yatırım planlarına ilişkin Referans'a konuşan Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkanı Zahir Kandaşoğlu, 19 Eylül'deki ayinde ortaya çıkan tablonun kendisi ile birlikte binlerce Vanlı'yı da derinden etkilediğini dile getirdi.

Kandaşoğlu, "Ben Ermenilerin Van'da yaşadıklarına tanık olunca, defalarca ağlamaktan kendimi alamadım. Ermenilerin terk ettiği topraklara geri dönmesine ‘felaket olur' diyerek karşı çıkanların buna bakıp utanması lazım. Ne dünya yıkıldı, ne ülke bölündü. Vanlılar Ermeni komşularını ağırlamak için seferber oldu" dedi.

Van'ın halkı, belediyesi ve valiliği ile tüm dünyaya bir barış dersi verdiğini vurgulayan Kandaşoğlu, "İlk gün başıma bir şey gelir mi diye otelden çıkmaya çekinen Ermeni ziyaretçiler, halkın ilgisi ve sevgisini görünce çok duygulandı. Eski komşularımızı bağrımıza bastık, tarihe bir imza attık" diye konuştu. 
 
Erivan Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri ile bir araya geldiklerini ve Van'a yapılacak yatırımlarla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Kandaşoğlu, "Van'daki atmosferden çok memnun kalan oda temsilcileri, 1 ay içinde yeniden Van'a dönüp yatırım kararlarını hayata geçirme sözü verdi. Özellikle turizm, ulaşım ve madencilik alanında Van'a yatırım yapacaklar" şeklinde konuştu.

Hollanda, Almanya ve Suriye'de faaliyet gösteren Ermeni şirketlerinin Van'ın kalkınmasında birinci derecede rol oynamak istediğini dile getiren Kandaşoğlu, "Ayin için Van'a gelen Ermeniler 2 günde 2 milyon TL harcama yaptı.

Bir an önce Van ile Erivan arasında sefer yapacak bir havayolu şirketi kurulması konusunda Ermeni işadamları çok ısrarlı davrandı. Hatta bu konuda Van Valiliği ile de temasa geçtiler. Sonuç olumlu. Yakın zamanda seferlerin başlamasını bekliyoruz" şeklinde konuştu. Bu arada, yakın zamanda 2008'de faaliyete geçen Bora Jet'in de Van-Erivan uçuşlarına başlayacağı belirtildi. 
 
Ermeni diyasporasından gelen yatırım atağını doğrulayan Van Valisi Münir Karaloğlu da "Biz bu olaya bir günlük ayin olarak bakmıyoruz. Karşılıklı önyargılar kırıldıkça, toplumlar birbirine yaklaşacak. Özellikle yeni yatırımlarla ilişkilerin gelişeceğine inanıyoruz" dedi.

Ermeni işadamlarının Vanlı işadamları ile bir araya geldiğini ve kent için yapılması gereken yatırımları masaya yatırdığını anlatan Karaloğlu, "Biz Valilik olarak Ermeni işadamlarına açık çek verdik. Bizi ücretsiz danışmanınız olarak görün dedik. Yapılması planlanan tüm yatırımlara destek vereceğiz" diye konuştu. 
 
 
DİYASPORA VAN'A HANGİ YATIRIMLARI YAPACAK

* Erciş'te göl kıyısında Süphan Dağı'na nazır tatil köyü
* Van-Gevaş arasında Akdamar Adası manzaralı 5 lüks otel
* Van-Erivan hattında çalışacak bir havayolu şirketi
* Kent çevresinde demir, kükürt ve tuz madenleri
* Petrol arama çalışmaları 
 
 
TEKNECİLER 1 GÜNDE 7 BİN TL KAZANDI

19 Eylül'deki ayin günü tek bir gezi teknesinin günde 13 sefer yapıp her seferinde 110 ziyaretçiyi adaya taşıdığını anlatan Kandaşoğlu, "Tekne sahiplerimiz bir günde 7 bin 150 TL para kazandı. 30 yıldır teknecilik yapanların ağzı açık kaldı" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?