Aksa Enerji 3 ayda 1,2 milyar lira kar etti

Aksa Enerji'nin net karı, bu yılın ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine kıyasla 5 kattan fazla arttı.

İş Dünyası 10.05.2022, 10:43
Aksa Enerji 3 ayda 1,2 milyar lira kar etti

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, Aksa Enerji faiz, amortisman ve vergi öncesi karını (FAVÖK) geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 212 artırarak 1,5 milyar liraya, FAVÖK marjını ise yüzde 26 seviyesine yükseltti.

Şirket, söz konusu dönemde yurt içi ve yurt dışı santrallerinin başarılı operasyonları sayesinde 5,9 milyar lira ciroya ulaştı.

Özbekistan'da en büyük global yatırımını devreye alan Aksa Enerji, yurt dışı operasyonlarının döviz bazlı getirilerinin katkısıyla konsolide ana ortaklık net karını yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 5 kattan fazla artırarak 1,2 milyar liraya yükseltti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Cemil Kazancı, global yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"2022 yılı yurt dışı yatırımlarımızın meyvesini toplayacağımız bir yıl olacak. Yıl sonunda 24 milyar liradan fazla ciro ve 5,5 milyar lira FAVÖK hedefliyoruz. Bunun ilk yansımasını da birinci çeyrek konsolide finansal sonuçlarımızla elde ettik. Güçlü yatırım ivmesi yakaladığımız bu dönemde net finansal borcumuzun FAVÖK'e oranını 1,67 seviyesinde sektör ortalamasının altında tutmayı başardık. Yıl içerisinde gerçekleştireceğimiz 1,3 milyar lira yatırım harcamalarımızın yüzde 80'ini ise yine yurt dışı projelerimiz için kullanacağız. Yaklaşık yarısı Türkiye sınırlarının ötesinde olmak üzere 2 bin 700 megavattan fazla kurulu gücümüz ile çalışmalarımıza ara vermeden 2022 yılında da istikrarlı büyümemizi sürdüreceğiz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?