banner39

Altına ralli mi geliyor?

Geçen hafta Draghi’nin açıklamalarının ardından yükselişe geçen altında yeni bir rallinin kapıda olup olmadığı sorgulanıyor.

İş Dünyası 31.07.2012, 02:27 31.07.2012, 02:27
Altına ralli mi geliyor?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçen hafta ECB Başkanı Draghi’nin Euro Bölgesi’nin bütünlüğünün korunması için gereken her şeyin yapılacağı yönündeki açıklamasıyla paritede yaşanan yükselişin etkisiyle 1,630 dolar seviyesini test eden altında yeni bir rallinin kapıda olup olmadığı konusu sorgulanıyor.

The Lira'nın haberine göre çarşamba günü yapılacak FED toplantısı öncesinde spot altının onsu 1,619 dolar seviyesinde seyrediyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, THE LİRA’ya yaptığı açıklamada,geçen haftaki toparlanmanın iki Merkez Bankası’ndan oluşan beklentiyle geliştiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin  ‘’Euro’nun geleceği için ne gerekiyorsa yapacağız’’ açıklamasının Euro’ya destek olmasıyla altın fiyatlarının bu durumdan spekülatif olarak etkilendiğini bildiren Yıldırımtürk, ABD Merkez Toplantısı ve toplantı tutanaklarının açıklanması öncesi, piyasadan oluşan genel parasal genişleme beklentisi nedeniyle piyasa oyuncularının Merkez Bankaları üzerinde genel bir baskısı olduğunu dile getirdi.

1,617-1,625 DOLAR ARASINDA SEYREDEBİLİR
Çarşamba günü toplanacak FED toplantısı öncesi geçen hafta altın fiyatlarının 1,630 doları gördüğünü bildiren Yıldırımtürk, haftasonunu 1,622 dolardan altın fiyatlarının 1,625 doları geçmekte zorlandığını ifade etti.

FED toplantısının ardından Avrupa ile İngiltere Merkez Bankaları’nın izleneceğini kaydeden Yıldırımtürk, Avrupa Merkez Bankası’nın geçen hafta söylenen sözün arkasında ne kadar duracağının bu toplantı sonrası yapılacak açıklamalarda gündeme geleceğini belirtti. Yıldırımtürk sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Hem Avrupa Merkez Bankası euronun yükselmesini istemiyor, hem de FED doların yükselmesini istemiyor. İki tarafın da kendi para birimlerinin daha düşük olmasını sağlayan gelişme içerisinde olduklarını görüyoruz. Paritenin 1,2230-1,2330 bandı arasında birkaç gün hareket edeceği düşüncesindeyim. Altın da buna paralel olarak 1,617-1,618 dolarla 1,625 arasında bir-iki gün daha kalabilir’’

EN ÇOK 1,650 DOLARI GÖRÜRÜZ

FED’den parasal genişleme sinyali gelmediği takdirde haftasonuna kadar 1,575 doların görülebileceğini, gelmesi durumunda ise en çok 1,650 doların görüleceğini ifade eden Yıldırımtürk, parasal genişleme beklentisinin olmadığının altını çizdi.

Dünyada emtilara ve kıymetli metallere doygunluk olduğunu bildiren Altın Piyasaları Uzmanı, ‘’Diğer taraftan Asya ülkelerinde de küresel durgunluğun belirtileri var. Hammadde alımları sınırlı, büyümeleri çok zayıf. Altın destek bulamıyor. Bölgedeki jeopolitik gerginlik de altın fiyatları üzerinde etkili oluyor’’ diye konuştu.

KISA DÖNEMLİ RALLİ İÇİN AÇIK KAPI

HSBC tarafından yayımlanan notta, 24 Temmuz’da sona eren haftada, bir önceki haftaya kıyasla, altında uzun spekülatif pozisyonların 2,3 milyon ons gerileyerek 13,62 milyona düştüğü kaydedildi. Söz konusu seviyenin bu yılın en düşük seviyelerine işaret etmesinin, altında kısa dönemli ralli için açık kapı bıraktığını belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
20
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?