banner39

Arjantin Türkiye'ye et satmak istiyor

Türkiye'de bulunan Arjantin Cumhurbaşkanı Christina Fernandez de Kirchner, Türkiye'ye et ihracatı yapmak istediklerini söyledi.

İş Dünyası 22.01.2011, 00:41 22.01.2011, 00:53
Arjantin Türkiye'ye et satmak istiyor

Arjantin Cumhurbaşkanı Christina Fernandez de Kirchner'in Türkiye ziyareti sürüyor. Kirchner, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Amerika İş Konseyleri tarafından düzenlenen Türkiye-Arjantin İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'yi ziyaretlerinde iki günde çok önemli olaylara şahit olduklarını söyledi.

İstanbul'da ticaret ofisi kurmayı istediklerini ifade eden Kirchner, bu sayede iş adamlarını ülkelerdeki karşılıklı fırsatları tanıma imkanı bulacağını belirtti.

Kirchner, “Bugün Dışişleri Bakanım bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi, 16 yıldan sonra 20 bin tonluk bir kemikli et satılabileceğini söyledi. 80 milyon dolarlık bir operasyon bu. Kendisi zannediyorum şimdi onu kutlamaya gitti” dedi.

Arjantin'in sadece bir inek ya da tohum üreticisi ülke olarak görülmesini istemediklerini, Arjantin'in bilim ve teknoloji alanında gelişmeler sağladığını anlatan Kirchner, Arjantin'in bugün dünyada 4. biyoyakıt üreticisi haline geldiğini vurguladı.

Enerji sektöründe de üretimi çeşitlendirmeleri gerektiğini söyleyen Kirchner, Arjantin'in dünyada ikinci büyük lityum üreticisi olduğunu, lityumun ileride stratejik öneme sahip olacağını vurguladı.

Christina Fernandez de Kirchner, Türkiye ile Arjantin arasındaki sinerjiyi sadece ikili ticaret için değil, dünya ile ticarette de göstermek gerektiğini söyledi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise “İşbirliği yapalım, çünkü iki ülkenin de benzer işbirliği imkanları var. İki ülke işadamları olarak birbirinize rakip değil, birbirinizi tamamlayan, destekleyen bir anlayış içine girdiğiniz zaman Türkiye-Arjantin ilişkileri büyüyecektir” dedi. Zafer Çağlayan, Mercosur anlaşmasını da bir an önce yapmak istediklerini kaydetti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında, Arjantin özel sektörünü Türkiye'nin cazip ortamına davet etti.

Bugün Türkiye'de 11 küresel otomotiv markasının üretim yaptığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Küresel krizin yaşandığı bu dönemde tek çıkış ortak işbirliğidir. Türk özel sektörü olarak en etkin olduğumuz Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika'da sizlerle işbirliği yapmaya hazırız” diye konuştu.

Toplantıda, DEİK Türk Amerikan İş Konseyleri Başkan Yardımcısı Aykut Eken ile Arjantin Sanayiciler Birliği (UIA) Başkan Yardımcısı Federico Nicholson arasında mutabakat zaptı imzalandı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?