ASKON: Faiz yükü de kur yükü de bize fatura edilir

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca, TCMB’sının olağanüstü toplantıda aldığı kararlarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede: “Faiz yükü de kur yükü de bize fatura edilir.” dedi

ASKON: Faiz yükü de kur yükü de bize fatura edilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, Merkez Bankasının faiz kararına ilişkin, uzun zamandır faiz enstrümanını kullanmama konusunda direnen Merkez Bankasının başka metotlarla kuru kontrol etmeyi başaramadığını, bu yüzden radikal faiz kararları vermek zorunda kaldığını belirtti.

Koca, Merkez Bankasının faiz kararına yönelik yaptığı açıklamada, Gezi olayları ile başlayan sürecin, 17 Aralık ile birlikte zirve yapacak şekilde Türkiye ekonomisinin kırılganlığına etki eden son derece önemli gelişmeler olduğunu dile getirdi. Koca, "İçinde manipülasyon, spekülasyon olma ihtimalleri meseleyi ekonomik boyuttan öteye götürüp aynı zamanda siyasi anlamı olan ve operasyon özelliği taşıyan hüviyete büründürmüştür" ifadelerini kullandı.

Geçen yıl itibariyle Türkiye'nin dünyadaki ortak tanımıyla "kırılgan beşli" içerisinde yer aldığını, yani Fed kararları dolayısıyla en kolay etkilenen ve yabancı sermayeye, dövize en fazla ihtiyacı olan ülkelerden biri konumunda bulunduğunu ve ülkenin cari açık gibi önemli bir handikabı olduğunu aktaran Koca, şunları kaydetti:

"Bu zaafımız, siyasi sorunlarla birleştirilince önümüze ciddi anlamda bir kur faturası çıkmıştır. Kuru kontrol etmek TCMB'nin görevleri arasında bulunmaktadır. Merkez Bankası elindeki enstrümanlarından bir tanesi de faiz enstrümanıdır. Uzun zamandır faiz enstrümanını kullanmama konusunda direnirken başka metotlarla kuru kontrol etmeyi başaramamıştır. Bu yüzden radikal faiz kararları vermek zorunda kalmıştır. Umulur ki bu kararlar gerçekten dövizde istenen sonucu sağlar. Zira bunun gerçek etkisini Fed kararları ile birlikte tecrübe edeceğiz.

Bu şok kararlar Fed kararlarına rağmen dövizi kontrol edebilecek etki oluşturursa ekonomi yeniden bir baz oluşturacak ve yeniden bir başlangıç yapacaktır. Ama eğer oluşturamaz ise o zaman yeniden başka kararlara ihtiyaç olacaktır. Umulur ki o zamana kadar siyasi kargaşa konusunda biraz daha mesafe alınır ve Merkez Bankası da daha rahat hareket edecek hale gelir. Hiç şüphesiz iki önemli dinamik olan faiz ve kur, oynaklık gösterdiklerinde ülkeye, reel sektöre ciddi anlamda bir yük yüklerler. Kur etkisi kısa vadeli ve moral bozucu, faiz etkisi uzun vadeli ve kalıcı olur."

Koca, piyasaların alevini söndürmesi beklenen bu şok kararların, bu amacı gerçekleştirmesiyle yeniden geriye dönüşü programlanacağını belirterek, "Ülkemize bu anlamda ekstra yüklerin yüklenmesine vesile olan kurumlar ve kişiler, umarım bir kez daha tavırlarını gözden geçirirler. Sadece zulümlerden zulüm beğen durumuyla baş başa kalmayız" görüşünü de paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 13:18
banner53
YORUM EKLE

banner39