banner39

Avrupa'dan KOBİ'lere 2 milyar Euro'luk destek

Avrupa Yatırım Bankası Türkiye'ye 2010 için aktarılacak kaynak tutarının 2-2,5 milyar Euro olduğunu açıkladı.

İş Dünyası 17.09.2010, 15:32 17.09.2010, 15:32
Avrupa'dan KOBİ'lere 2 milyar Euro'luk destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen, 2008 yılından bu yana Türk KOBİ'lerine destek olmaya öncelik verdiklerini söyledi.

Kollatz-Ahnen, Türkiye'ye 2010 için aktarılacak kaynak tutarının 2-2,5 milyar Euro olduğunu, 2011 için ise yaklaşık 2 milyar Euro kaynak aktarılabileceğini belirtti. AYB'nin Akbank ve Halkbank'a kullandıracağı 150 milyon Euro KOBİ kredisi ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Kollatz-Ahnen, 2009'da Türkiye'ye kullandırdıkları AYB kredilerinin 2,6 milyar Euro'ya ulaştığını belirtti.

Türkiye'deki finansman faaliyetlerini büyümeye yardımcı olacak şekilde daha da geliştirmek istediklerini ifade eden Kollatz-Ahnen, gelecekteki öncelikli alanlarını ise KOBİ'ler, enerji, iklim değişikliği, ulaştırma altyapısı, 'bilgi toplumu' için kurumlara destek verilmesi, kamu-özel ortaklığı modellerinin geliştirilmesinin teşvik edilmesi olarak sıraladı.

AYB, Avrupa Birliği işbirliği ile Türkiye'ye 150 milyon Euro tutarında KOBİ iyileştirme kredisi tahsis etti. Akbank ve Halkbank arasında eşit miktarda paylaştırılan bu kaynak KOBİ'lere kredi olarak kullandırılacak. Kredilerle işletmelerin yatırım ve yatırımla bağlantılı işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanına destek sunulması hedefleniyor.

Yüzde 80'i AYB fonları, yüzde 20'si AB hibeleri kapsamında sağlanan kredinin 15 milyon Euro'luk kısmını her iki banka da faizsiz kullandıracak. Kredi finansmanı Hazine ile işbirliği içinde uygulamaya konuldu.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?