banner39

Baldan sonra sıra zeytinyağında

Baldaki sahte ürünlerin ortaya çıkmasının ardından zeytinyağında aynı sıkıntının daha fazla olduğu öne sürüldü. Zeytinyağı üreticileri, "Balda 1 ise zeytinyağında 5 sorun var" diyor.

İş Dünyası 03.04.2012, 01:28 03.04.2012, 07:28
Baldan sonra sıra zeytinyağında

Baldaki sahte ürünlerin ortaya çıkmasının ardından zeytinyağında aynı sıkıntının daha fazla olduğu öne sürüldü. Zeytinyağı üreticileri, "Balda 1 ise zeytinyağında 5 sorun var. Geç kalınmış da olsa bir adım atılmasını önemsiyoruz" diyerek uyarıda bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Aralık'ta yayınlanan son yönetmeliği çerçevesinde laboratuar incelemeleriyle taklit ve tağşiş (benzer başka ürün karıştırma) yapan firmaları teşhir etmeye başladı.

Listenin ilk sırasında son dönemde sık sık gündeme gelen sahte bal üreticileri vardı. Bu gelişmeleri yakından takip eden zeytinyağı sektörü ise kendilerinde sorunun çok daha büyük olduğunu ve daha etkin önlemler alınmasını istedi.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Metin Ölken, uygulamanın yeni başladığını, pratikte nasıl karşılık bulacağını yaşayarak göreceklerini dile getirdi. Şimdiye kadar balda sadece iki firmanın açıklanmasının sistemin yavaş ilerlediğine işaret ettiğini kaydeden Ölken, zeytinyağında da benzer bir uygulamanın fayda getireceğini kaydederek, "Ancak isim yayınlamak kesin çözüm değil. Çünkü bunu yapan insanlar zaten vurgunu yapıp başka isimlerle ortaya çıkıyor" dedi.

Para cezalarının da daha caydırıcı olması gerektiğini savunan Ölken şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu iş sırf balda değil. Bal zaten yıllardır konuşulan bir alandı. Geç kalınmış da olsa bir adım atılmasını önemsiyoruz. Bizim durumumuz baldan daha kötü. Beyaz tenekeden tutun, ambalajlı ürüne kadar pek çok taklit ve tağşiş sorunu hala diz boyu. Balda 1 ise zeytinyağında 5 sorun var. Örneğin Ege'den giden pirina (sabun yapımında kullanılan) Antep'te zeytinyağı diye satılıyor. Bu tür şeyleri önlemek lazım. Bu sahtekarlık işleri çözülmedikçe fiyatlar da dengeye giremeyecektir."

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?