banner39

Bayraktar, Alman şirketi satın aldı

Otomotiv yana sanayide bir Türk şirketi köklü bir Alman şirketini satın aldı.

İş Dünyası 07.03.2011, 07:09 07.03.2011, 07:09
Bayraktar, Alman şirketi satın aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Otomotiv yana sanayide bir Türk şirketi kendinden 4 kat büyük Alman şirketini satın aldı. Birçok markaya 1979 yılından beri far ve stop tedariki sağlayan Bayraktarlar Grubu şirketi Farba, 5 fabrikası bulunan Odelo'yu bünyesine kattı.

İki tarafın özel anlaşması gereği satın alma bedeli açıklanmazken BMW, Porsche, Mercedes gibi lüks Alman markalarına üretim yapan Odelo'nun geçen yılki cirosu 163 milyon Euro. Farba'nın geliri ise 40 milyon Euro.

Bayraktarlar Holding Başkan Vekili Ahmet Bayraktar, satın alma sonrası 5 yıl sonunda 500 milyon Euro ciroya ulaşarak otomobil aydınlatma alanında dünyanın ilk 6-7 şirketinden biri haline gelmeyi hedeflediklerini kaydetti. Bayraktar, bu büyüklüğe ulaşmak için orta vadede Çin ve Amerika kıtasında da birer fabrika kurulacağını söyledi.

Odelo'nun bir vakıf şirketi olduğunu ve 2004 yılında girdiği mali kriz sonrası satılmasının gündeme geldiğini belirten Bayraktar, Hintli, Çinli, Amerikalı, Avusturyalı 7 şirketin daha Odelo'yla görüşmeler yaptığını söyledi. Ancak Farba'nın üretim yaptığı markaların referansıyla bu satın almanın gerçekleştiğini dile getirdi. Odelo'nun bugün dördü Almanya, biri Slovenya'da toplam 5 fabrikası bulunuyor. Şirket bünyesinde 400 çalışan mevcut.
 

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?