banner15

BlackBerry'nin satışından vazgeçildi

Mali krizden kurtulamayan ve eylül ayında Fairfax Financial’a satılan Kanadalı akıllı telefon üreticisi BlackBerry’nin satışından vazgeçildi.

BlackBerry'nin satışından vazgeçildi

Mali krizden kurtulamayan ve eylül ayında Fairfax Financial’a satılan Kanadalı akıllı telefon üreticisi BlackBerry’nin satışından vazgeçildiği bildirildi.

Son gelişmelerle bir anda Kanada gündemine oturan Blackberry’de, satışın iptal edildiğinin bildirilmesinin ardından gelen ikinci haberde şirketin Üstyöneticisi (CEO) Thorsten Heins’ın işine son verildiği kaydedildi. Tüm bu gelişmelerden sonra Toronto Borsasında düşüşe geçen BlackBerry hisseleri de yüzde 14 değer kaybetti ve 6,67 dolara geriledi.

BlackBerry’den yapılan yazılı açıklamada, yeni bir CEO önderliğinde yeniden yapılanmaya gidileceği, üst düzey yönetimin de bu değişime göre yeniden oluşturulacağı ve şirket sermayesinin 1 milyar dolar yükseltileceği belirtildi.

1999 yılında Mike Lazaridis tarafından kurulan ve farklı özellikleri nedeniyle cep telefonu piyasasında bir dönem ciddi olarak adından bahsettiren BlackBerry, mali krizi aşabilmek için en son 4 bin 500 çalışanını işten çıkaracağı açıklamıştı. BlackBerry Üstyöneticisi Thorsten Heins’ın, firmasının, 2013’in ikinci çeyreğinde 950 milyon dolar zarar ettiğini açıklamasının ardından, şirketin 23 Eylül’de 4,7 milyar dolara Fairfax Financial Holding’e satıldığı açıklanmıştı.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 00:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48