banner15

Dev fonlar gıda şirketi avında

Gelecek yıllarda talebin katlanarak artacağı öngörüsüyle hareket eden emtia fon devleri, uluslararası piyasalarda ‘küçük balık' avına çıktı.

Dev fonlar gıda şirketi avında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Emtia borsalarında artan gıda fiyatları, büyük şirketleri harekete geçirdi. Gelecek yıllarda talebin katlanarak artacağı öngörüsüyle hareket eden emtia fon devleri, uluslararası piyasalarda ‘küçük balık' avına çıktı. Referans'tan Ziya Özışık'ın haberine göre,Pek çok büyük şirketin özellikle Asya gibi gelişen piyasalardaki gıda şirketleriyle pazarlıklar yaptığı belirtiliyor.

Diğer bir deyişle dünyanın en büyük gıda devleri, gıda fiyatlarındaki artış eğilimini ‘geçici' değil, ‘kalıcı' görüyor ve pastadan paylarını arttırmak için güçlerine güç katıyor.
Geçen ay içinde finansal gündemde önemli yer tutan Avustralyalı BHP Billiton ile Kanadalı Potash'ın sonuçsuz kalan görüşmesinin ardından, dünyanın en büyük emtia işlemci şirketlerinden Louis Dreyfus da Asya'da şirket takibinde.


159 yıllık aile şirketi, ilk olarak kancasını Singapurlu Olam International'a taktı. Satın alma görüşmelerine başladığı öğrenilen Louis Dreyfus'un bu hamle ile dünyanın üçüncü büyük tarımsal işlemcisi haline gelmeyi amaçladığı ifade ediliyor.

Şirketin özellikle Asya'da giderek artan gıda talebi nedeniyle bu kararı aldığı ve Çin, Hindistan gibi büyük pazarlardan pay almak için böyle bir adım attığına dikkat çekiliyor. Bölge, özellikle sütten pirince, etten işlenmiş gıdalara kadar yükselen talebiyle öne çıkıyor. Louis Dreyfus'un, hisselerin tamamını satın almaktan, ortaklığa kadar pek çok öneriyle Olam'a gittiği de yine bu görüşmeden sızan bilgiler arasında bulunuyor.


Louis Dreyfus'un aile ortaklarından alınan bilgiye göre, şirketin tercihi Olam'ın bütününü satın alma yönünde; ancak yine aynı kaynak, şirketin yüzde 50 hissesine sahip olan Margarita Louis-Dreyfus'un böyle bir satın almaya sıcak bakıp bakmadığının netlik kazanmadığına dikkat çekiyor.
Olam'a yakın kaynaklar ise iki şirketin ‘ortaklık' talebi üzerine konuştuklarını söylüyorlar.

Pazar değeri 5 milyar dolar olan Olam yöneticileri görüşmelerin halen ‘taslak' aşamasında olduğunu belirtiyorlar. Şirketin hisseleri, haberin duyulması ile birlikte yüzde 6'nın üzerinde prim yaparak 3.15 Singapur Doları'na (2.38 ABD Doları) çıktı. Şirketin hisseleri bu artış oranını üç yıldır yaşamamıştı. 
 
İki şirketin birleşmesi durumunda 15-18 milyar dolarlık bir pazar değerine ulaşabileceğinin altını çizen uzmanlar, böyle bir olasılıkta pamuk, pirinç, kahve alanında dünyanın en büyüğü, kakao, buğday ve mısır alanında ise pazarda söz sahibi olabilecek bir şirketin kurulabileceğini vurguluyorlar.

Toplamda ise olası birleşme, Cargill ve Archer Daniels Midland'in ardından Louis Dreyfus'u dünyanın en büyük üçüncü tarımsal devi haline getirecek. 
 
Gıda fiyatlarındaki artışın yansıması olarak son aylarda pek çok satın alma haberleri, finansal gündemini meşgul ediyor. Bunlardan en öne çıkan ise dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP'nin, Kanada tarım kimyasalları üreticisi Potash Corp.'u satın almak için 40 milyar dolarlık teklifiydi.

Kanadalı şirketin teklifi reddetmesinin ardından BHP sektörde başka görüşmeler de yapacaklarının sinyalini vermişti. BHP'nin CFO'su Alex Vanselow "Gübre için temel hammadde olan zengin potasyum rezervine sahibiz. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde tarım faaliyetlerinin artacağını ve gübre talebinin de buna paralel tırmanacağını öngörüyoruz" demişti.

Çinli Bright Food Grup şirketi de Singapurlu Wilmar International ile birlikte Avustralya'nın en büyük şeker rafinerisi için 1.75 milyar dolarlık teklif götürmüştü. Bright Food'un satın almalar ile agresif hamleleri ise devam ediyor. Şirketin İngiltere'deki United Biscuits şirketine 3.13 milyar dolarlık teklif sunduğu konuşuluyor. Ancak birleşme-satın alma görüşmeleri henüz tamamlanmış değil.


Unilever şirketi de son dönem gıda alanındaki birleşme, satın alma görüşmelerinin önemli bir aktörü. Dünyanın en büyük tarım ve gıda devi Cargill'e Brezilya'daki domates sosu ve hamur işlerini satan şirket bu anlaşmadan 600 milyon doları cebine koyup Yunanistan'ın yolunu tuttu. Unilever'in Yunanistan'ın dondurma şirketi EVGA ile görüştüğü belirtiliyor. 
 
GIDA FİYATLARI NEDEN ARTIYOR

 


İklimsel nedenler ve finansallaşmanın uzantısı olarak spekülatif müdahaleler gıda fiyatlarını tırmandıran temel etkenler. Son dönemde Rusya'daki aşırı sıcaklar nedeniyle buğday üretiminin düşmesi ve ülkedeki ihracat yasağı ile tetiklenen fiyat artış eğilimini et, süt, mısır gibi temel gıda maddelerindeki arz sıkıntıları da yukarı taşıyor. Uzmanlar özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki orta sınıfın gelişmesi nedeniyle gıda talebinin arttığını söylüyorlar.

BM Gıda ve Tarım Örgütü'ne (FAO) göre, gelişmekte olan ülkelerde et ürünlerine olan talep, gelirlerin, nüfus artması ve kentleşme nedeniyle yükseliyor. FAO, geçen yıl 228 milyon ton olan küresel yıllık et üretiminin 2050 yılına kadar 468 milyona çıkacağını, aynı sürede büyükbaş hayvan nüfusunun 1.5 milyardan 2.6 milyara çıkacağını tahmin ediyor.

 KİM KİMİN PEŞİNDE 
 
TEKLİF SAHİBİ GÖRÜŞÜLEN TEKLİF BEDELİ
Louis Dreyfus (Fransa) Olam Int. (Singapur) 5 milyar dolar
Bright Food (Çin) Utd Biscuits (İngiltere) 3.13 milyar dolar
Cargill Unilever-Brezilya Domates Sosu ve Hamur Üretim Tesisi 600 milyon dolar
Asahi (Japonya) Ting Hsin International (Çin) 520 milyon dolar
Morpol Brookside 12 milyon pound
Unilever EVGA (Yunanistan) -
Snacktime (İngiltere) Vendia (İngiltere) 10.98 milyon pound
Coca-Cola West (Japonya) Q'sai Co (Japonya) 421 milyon dolar
 
 
FAO GIDA FİYATLARI ENDEKSİ
2009 Ağustos 152
2009 Aralık 160
2010 Mart 163
2010 Eylül 176

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 12:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48