Devler, İDO ihalesi için yarışacak

Yerli yabancı 5 dev şirketin almak için yarışacağı İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ihalesi yarın (8 Nisan'da) yapılacak.

Devler, İDO ihalesi için yarışacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi özelleştirilecek İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ'nin (İDO) ihalesi için çalışmalarını tamamladı.

Yerli ve yabancı yatırımcıların merakla beklediği İDO ihalesi 8 Nisan Cuma günü (yarın) yapılacak. Haliç Kongre Merkezi'nde saat 10'da gerçekleştirilecek ihaleye 5 firma katılacak. 12 şirketin şartname aldığı İDO özelleştirmesinde şirketler teklif dosyalarını 31 Mart'ta ihale komisyonuna teslim etmişti.

Dosyaları inceleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk başkanlığındaki komisyon tarihi belirlerken 5 şirketi ihaleye çağırdı. Açık ihale usulü ihale edilecek İDO'dan gelecek gelir başta metro inşaatları olmak üzere İstanbul'un ulaşım yatırımlarına aktarılacak.

İDO özelleştirmesi için şu şirketler teklif vermişti: Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu, Global Liman İşletmeleri AŞ, Yıldırım Holding AŞ, Deniz Turizm Yatırımları AŞ ve Stena Yatırım Holding AŞ Ortak Girişim Grubu ve Torunlar Gıda. İDO için yarışacak en ciddi ortaklıklar arasında Koç ve İsveçli Stena konsorsiyumu ile Tepe-Akfen konsorsiyumu gösteriliyor.

RAKAMLARLA İDO

Toplam gelir 371 milyon lira

Toplam kâr 71 milyon lira

Yolcu sayısı Yılda 100 milyon

Hızlı feribot sayısı 10

Deniz otobüsü sayısı 25

Arabalı vapur sayısı 17

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 07:47
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
idooooooooo
idooooooooo - 10 yıl Önce

satın anasını satayım.... babanızın malıydı... yetmedimiii?*

banner39