banner39

Dolarda yeni hedef ne?

10 günün ardından yeniden 1,80 seviyesinin altına sarkarak 1,7899'a gerileyen Dolar/TL'nin seyri Merkez Bankaları'ndan çıkacak kararlara bağlı.

İş Dünyası 01.08.2012, 04:23 01.08.2012, 04:23
Dolarda yeni hedef ne?


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bugün FED, yarınki Avrupa Merkez Bankası faiz kararını bekleyen piyasalarda, Dolar/TL 10 günün ardından yeniden 1,80 seviyesinin altına sarkarak 1,7899'a geriledi.

Son günlerde yabancı para girişinin hızlandığı Türkiye'ye 1,5 milyar dolara yakın para girişi, Türk lirasının görece üstün performans sergilemesine neden olarak Dolar/TL'yi 1,80 bandının altına itti.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'nin söylemlerinin ardından beklentinin artmasıyla Euro/USD paritesi 1,23 bandına yakın seyretti. Sepet kur ise son bir yılın en düşük seviyesi olan 2 seviyesinin altını gördü. Gösterge tahvilin bileşik faizi 7,62'ye geriledi.

The Lira'nın haberine göre piyasa uzmanları, Dolar/TL'de 1,78'in ardından 1,75'li seviyelerin görülmesinin muhtemel olduğunu dile getiriyorlar.

FAİZLERDE YÖN AŞAĞI, SEPET KUR 2'NİN ALTINI GÖRDÜ

Sanko Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Aytun Bilgin, FED ve Avrupa Merkez Bankası'ndan çıkacak sonuçlar ve Merkez Bankası'na duyulan inancın etkisiyle Dolar/TL'nin 1,79 seviyesinin altına sarktığını belirtti.

İyimserliğe bağlı olarak faizlerde aşağı yönlü hareketin hızlandığını kaydeden Bilgin, sepet kurda ise 2 seviyesinin altının görüldüğünü dile getirdi.

Yurtdışından yeni bir dalganın gelip gelmeyeceğinin izleneceğini ifade eden Bilgin, yeni bir dalga gelmemesi durumunda 1,78 ardından 1,75'in görüleceğini belirtti.

Söz konusu düşüşte, olumlu gelen dış ticaret verilerinin de etkisi olduğunu kaydeden Bilgin, enflasyondaki düşüşün ardından Merkez Bankası'na duyulan inancı arttırdığını söyledi.

FED'İ FİYATLIYOR

Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı, Avrupa Merkez Bankası'ndan beklenen adımların gelmemesi durumunda FED'den mutlaka adım geleceğini ifade eden Özavcı, doların FED'i fiyatladığını bildirdi.

Özavcı, yarın FED'den çıkacak karara odaklanıldığını, bir önceki FED toplantısından önce Dolar/TL'nin benzer seyir izleyerek 1,78'e kadar gerilediğini, şimdi yine aynı trendi izlediğini belirtti.

DOLARDAN KAÇIŞ VAR

DestekFX analisti Bedri Sağlam, Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde Euro/Dolar paritesine alım geldiğini, dolardan kaçışla birlikte TL'nin güçlendiğini dile getirdi.

FED'e yönelik beklentinin zayıfladığına dikkat çeken Sağlam, FED'den gelebilecek adım beklentisinin Eylül ayına kaldığını söyledi.

Uzun vadede 1,7750'nin destek seviyesi olduğunu bildiren Sağlam, 1,7750'nin kırılması halinde Dolar/TL'nin 1,74'e kadar gerileyeceğini ifade etti.

YÜKLÜ MİKTARDA FON GİRİŞİ

HSBC Stratejisti Fatih Keresteci değerlendirmesinde, dün yüklü miktarda fon girişi olduğunu tahmin ettiklerini kaydederek hem TL'deki pozitif ayrışma hem de kurumsal cephedeki alımları bir araya geldiğinde TL'nin döviz sepeti karşısında 2,00'ye doğru bir gerileme kaydetmesinin başka bir nedene bağlanamayacağını belirtti. Keresteci, Dolar/TL'de  1,7880 seviyesinin hedef sahasına girdiğini dile getirdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?