banner39

Dünyanın ilk su altı oteli Antalya'da yapılıyor

Antalya Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren Brilliant Boats şirketi dünyanın ilk sualtı otelini yapacak. Projeyi yapan ekip Türk mühendis, mimar ve yat tasarımcılarından oluşuyor.

İş Dünyası 17.01.2011, 09:13 17.01.2011, 09:13
Dünyanın ilk su altı oteli Antalya'da yapılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Antalya Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren Brilliant Boats şirketi, dünyada ilk olacağı belirtilen denizaltılı katamaranı yapmak için çalışmalara başladı.

Projesi tamamlanan katamaranın yapımına 1 hafta içinde başlanacak. İsmi sır gibi saklanan bir İngiliz işadamına 2 adet yapılacak katamaran toplam 4 milyon 600 bin Euro'ya mal olacak.

Brilliant Boats şirketi, denizaltı taşıyan katamaranın yapımına Antalya serbest bölgesinde bulunan tersanede başlıyor. 2 katamaranın 14 ay sonra denize indirilmesi planlanıyor. İngiliz işadamı tarafından çizgi film karakteri 'Thunderbird-2' ismi verilen katamaranların her birinin 2 milyon 300 bin Euro'ya mal olacağı belirtildi.

Şirketin CEO'su Michael Schutte, denizaltı taşıyan katamaranın müşterinin isteği doğrultusunda yapıldığını ifade etti. Katamaranın hayli lüks olacağını ifade eden Schutte, "Arka kısmında bulunan 3 yolcu kapasiteli Triton 3000 denizaltısı bin metre derinliğe inebilecek kapasitede olacak. Denizaltılar Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılacak.

Bu denizaltılar şahsa ait dünyanın en iyi denizaltılarından olacak. Denizaltının iniş ve çıkışı için özel tasarım 12 ton ağırlığında hidrolik platform dizayn ettik. Katamaranda ayrıca salon, mutfak, çalışma odası, kaptan köşkü, yatak odaları, banyolar bulunacak.'' dedi. Schutte, katamaranların birinin güney yarımkürede, diğerinin ise kuzey yarımkürede bulunacağını aktardı.

Dünyanın ilk sualtı oteli projesi H2OME Poseidon Resort'un da mimarı olan ve çılgın projelere imza atması nedeniyle 'Bay İmkansız' olarak bilinen Schutte'nin ekibi ise Türk mühendis, mimar ve yat tasarımcılarından oluşuyor. Türk mühendislerden oluşan ekip, dünyanın çeşitli ülkelerine askerî botlar ve kişilerin özel istekleri sonucu helikopter pistli yat ve katamaranlar yapıyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?