banner39

Dünyayı gelişenler kurtardı

Dünya Bankası, gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonominin büyümesinin yeni lokomotifleri olduğunu ve gelişen ülkeleri geçme yolunda ilerlediklerini belirtti.

İş Dünyası 29.09.2010, 12:30 29.09.2010, 12:30
Dünyayı gelişenler kurtardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Bankası, gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonominin büyümesinin yeni lokomotifleri olduğunu ve gelişen ülkeleri geçme yolunda ilerlediklerini belirtti. Dünya Bankası ekonomistlerinin hazırladığı, "Yarından Sonra: Gelişmekte Olan Dünyada Ekonomi Politikasının Geleceği El Kitabı" adlı raporda, gelişmekte olan ülkelerin şu anda küresel büyümenin yarısından fazlasına katkıda bulunduğu belirtildi.

Raporda, Güneydoğu Asya'dan Latin Amerika'ya kadar orta sınıf nüfusun artması kamu ve özel yatırımının büyümesi nedeniyle, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyüklüklerinin 2015 yılında gelişmiş ülkelerin ekonomik büyüklüğünü geçeceğine de dikkat çekildi.

Raporu hazırlayanlardan Dünya Bankası Yoksulluğu Azaltma ve Ekonomik Yönetim Ağı (PREM) Başkan Yardımcısı Otaviano Canuto, "Gelişmekte olan ülkeler küresel ekonominin kurtarıcısı oldular. Yüksek gelirli ülkeler büyümemeye devam ederken, onlar küresel büyümeyi ileri doğru harekete geçirecek büyümenin yeni lokomotifi haline geldiler" yorumunu yaptı.
 
Rapora göre, gelişmekte olan ülkelerde büyüme oranı 2010, 2011 ve 2012 yıllarında sırasıyla yüzde 6,1, yüzde 5,9 ve yüzde 6,1, gelişmiş ülkelerde ise yüzde 2,3, yüzde 2,4 ve yüzde 2,6 olacak. Bu farklı büyüme görünümleri orta vadede sürecek.

Büyüme oranlarının yüksek seyretmesinde 5 unsur etkili olacak. Bunlar; hızlı teknolojik öğrenme, orta sınıfın büyümesi, daha fazla Güney-Güney ticari bütünleşmesi, yüksek emtia fiyatları ve altyapı yatırımları için daha fazla borçlanma olanağı sağlayacak sağlıklı bilançolar olarak sıralandı.

Dünya Bankası PREM Latin Amerika ve Karayip Bölgesi Direktörü ve raporun diğer hazırlayıcısı Marcelo Giugale, "Gelişmekte olan dünyanın ekonomik ufku umut verici" dedi. Gelişmekte olan ülkelerin kapsamlı büyümeyi desteklemek için göreli olarak sağlıklı mali pozisyonlarından faydalanması gerektiğine işaret edilen raporda, bunun daha iyi sosyal programlar hedeflemek, insanlara aynı fırsatların verilmesi üzerinde daha fazla durmak ve iş yaratılmasını kolaylaştıracak iş ortamları anlamına geldiği ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü