banner15

e-ticaret 10 milyar TL'nin üzerine koşuyor

Türkiye'de r-ticaretin tarihinde ilk defa 10 milyar TL'nin üzerinde bir hacme ulaşması beklendiği belirtildi.

e-ticaret 10 milyar TL'nin üzerine koşuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnternet teknolojilerindeki gelişmeler, e-ticaret pazarının günden güne büyümesini sağlıyor. Türkiye'de yıl sonuna kadar e-ticaret hacminin 10 milyar TL'nin üzerine çıkması bekleniyor.

İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve yaygınlaşması sonucu Türkiye'de e-ticaret rakamları giderek yükseliyor. 2010 yılının ilk 8 ayında gerçekleşen 8.36 milyar TL'lik işlemle, geçtiğimiz yılın hacmine neredeyse ulaşıldı. E-ticaretin tarihinde ilk defa 10 milyar TL'nin üzerinde bir hacme ulaşması bekleniyor.

Türkiye'nin önde gelen internet teknolojileri ve e-ticaret yazılımları şirketlerinden Projesoft Genel Müdürü Yüksel Eminoğlu, e-ticaretin 2010 yılında ulaştığı rakamlarla ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2005 yılında 1,7 milyar TL tutarında yapılan işlemin, 2010'nun ilk 8 ayında yüzde 487 artışla 8.36 milyar TL'ye ulaştığını belirten Eminoğlu, "Türkiye'de yıllara göre e-ticaret rakamlarında hızlı bir yükseliş var. Aylık işlem tutarın ise çok kısa bir zamanda tarihinde ilk defa 3 milyar TL'nin üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Buna paralel olarak internet üzerinden yapılan işlem sayısı, işlem başı tutar ve sanal işyeri sayısı da yükselmekte" dedi.

Projesoft olarak yüzlerce firmaya sanal işyeri için hizmet verdiklerini belirten Yüksel Eminoğlu, "Türkiye'de ve dünyada e-ticarete ilgi arttıkça ve e-ticaret ciroları yükseldikçe, şirketlerin ilgisi giderek artıyor. Günümüz şartlarına uymak, iş alanını genişletmek, yeni fırsatlar yaratmak ve sektöründe farklılaşmak isteyen şirketler e-ticarete yöneliyor. E-ticaret'te başarılı olmak, satışlarını arttırmak isteyen şirketler, bu konuda uzman, birikim sahibi servis sağlayıcıları tercih etmeliler. Projesoft olarak uzun yıllara dayanan e-ticaret tecrübemiz ile aralarında Turkcell, Brigthstar, Bilkom gibi dev firmaların bulunduğu 400'ün üzerinde müşterimize B2B ve B2C çözümler üretiyoruz. Amacımız, geliştirdiğimiz yazılımlarla çözüm sunduğumuz kuruluşların e-ticaret için yapacakları masrafları azaltmak, daha verimli ve karlı çalışmalarını sağlamak" dedi.

BKM'den alınan 2005 -2010 arası e-ticaret verilerine göre:
"2005'te 16,9 milyon olan işlem sayısı, 2010 Ağustos sonunda 56 milyonun üzerinde çıktı.
İşlem başı tutar ise 101 TL'den 149 TL'ye yükseldi.

Türkiye'de 24.109 sanal işyeri var. İstanbul 8.733 sanal işyeri ile birinci. En az sanal işyeri ise 12'şer işyeri ile Ardahan, Kilis ve Hakkari'de.
Türkiye genelindeki toplam işyeri sayı içindeki sanal işyeri oranı yüzde 1,98.

En yüksek sanal işyeri oranı yüzde 3.04 ile İstanbul'da. İstanbul'u, yüzde 2.99'le Gümüşhane ve yüzde 2.82 ile Tunceli takip ediyor.
En düşük sanal işyeri oranı yüzde 0.91 ile Karaman'da." 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 07:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48